Do opalania

Jak bezpiecznie się opalać?

Jeszcze kilkaset lat temu biała skóra była oznaką wysokiego statusu społecznego. Przed wystawieniem ciała na słońce kobiety broniły się, jak tylko mogły. Dziś na topie jest opalona skóra. Na plażach nie brakuje zwolenników opalania na czekoladkę. Specjaliści i lekarze przestrzegają jednak, że nadmierne opalanie, a także brak ochrony przed działaniem promieni słonecznych prowadzi do uszkodzeń skóry, które ciężko wyleczyć. Aby opalanie było bezpieczne, warto odwiedzić naszą drogerię, a dokładnie dział kosmetyki do opalania. Oferujemy w nim balsamy, kremy do opalania, a także kremy i balsamy po opalaniu. W asortymencie znajdują się także samoopalacze.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czy promienie słoneczne zawsze szkodzą?

O szkodliwości promieniowania UV mówi się ostatnim czasie bardzo dużo. To na fali tych opinii stale wzrasta popularności kosmetyków do opalania. Mają one neutralizować negatywne skutki wystawiania ciała na słońce. Zanim jednak zacznie się nimi smarować i całe lato spędzać w cieniu warto dowiedzieć się więcej o promieniowaniu UV.

Pierwsza i podstawowa informacja to ta, że promienie słoneczne działa się na UVA i UVB. Niebezpieczne są przede wszystkim te pierwsze, ponieważ przenikają do najgłębszych warstw skóry. Są one niezwykle podstępne, ponieważ nie pozostawia po sobie śladu na naskórku, a jedynie szkoda od wewnątrz. UVA to najczęstsza przyczyna czerniak, czyli niebezpiecznego nowotwory skóry, wpływają także na szybsze starzenie się skóry, powstawanie nieestetycznych i trudnych do usunięcia przebarwień. Wartą uwagi informacją jest to, że promieniowanie UVA działa przez cały rok, również zimę. Oznacza to, że po kosmetyki do opalania chroniące przed UVA trzeba sięgać zawsze – do własnego dobra.

Promieniowanie UVB – czy też jest szkodliwe?

Drugim rodzajem promieni słonecznych są promienie UVB. To dzięki nim skóra ludzka zmienia swój odcień, a więc się opala. Promienie te odpowiadają one też za syntezę przez organizm witaminy D. Oznacza to, że mają one też pozytywne działanie. Należy jednak pamiętać, że do opalania należy podejść z rozwagą. Zbyt długie wystawianie się na słońce może skończyć się poparzeniami i podrażnieniami, które będą skutkować bliznami.

Zasada nr 1: do opalania stosuj kosmetyki ochronne

Podstawą w bezpiecznym opalaniu jest stosowanie kosmetyków ochronnych. Najlepiej stosować preparaty zapewniające ochronę i przed promieniami UVA i przed UVB. Takie właściwości mają dobrej jakości kremy i balsamy do opalania z filtrami mineralnymi, czyli zawierające tlenek cynku i dwutlenek tytanu.

Istotne jest również dobre dobranie SPF kremy do rodzaju karnacji. Najlepszą ochronę zapewniają kremy i balsamy do opalania o wartości minimum 30 SPF. Często wysokość SPF dopasowuje się do odcienia karnacji. Należy pamiętać, że stosowanie kosmetyków ochronnych nie oznacza, że się w ogóle nie opali, a jedynie to, że promienie słoneczne będą wolniej wnikać w skórę.

Zasada nr 2: regularnie smaruj się kosmetykami do opalania

Kosmetyki do opalania należy stosować regularnie i systematycznie, nie wystarczy nimi posmarować się tylko rana. Kosmetyki obowiązkowo trzeba aplikować po wyjściu z wody – nawet jeśli są wodoodporne. Zaleca się, aby kremować się co 2 godziny.

Zasada nr 3: nie stosuj przeterminowanych kosmetyków do opalania

Kosmetyki do opalania powinny zawierać łagodne i bezpieczne dla skóry składniki. Zaleca się, aby unikać kremów, balsamów czy żele zawierających sztuczne barwniki, substancje zapachowe, parabeny, oleje mineralne, PEG-i. Te drażniące substancje będą przenikać do skóry i negatywnie na nią oddziaływać. Dobry skład to jednak nie wszystko. Do opalania powinno się stosować kosmetyki nieprzeterminowane. Absolutnie nie powinno się smarować tymi z poprzednich wakacji, bowiem może to spodobać wysypki i podrażnienia na ciele.

Zasada nr 4: opalaj się w wyznaczonych godzinach

Ze słońca rozsądnie jest korzystać pomiędzy godziną 11.00 a 15.00 – to wtedy promieniowanie jest najmniej szkodliwe. W południe słońce świeci najintensywniej i jest najbardziej szkodliwe. W tym czasie powinno się przebywać w zacienionym miejscu. Należy pamiętać, że nawet opalając się między 11.00-15.00 nadal trzeba stosować preparaty ochronne, zakrywać głowę i pić duże ilości wody.

Zasada nr 5: opalaj się regularnie

Wiele kobiet chcąc szybko nabyć brązowy odcień skóry, rezygnuje z kosmetyków ochronnych do opalania, a także długie godziny spędza na słońcu. Wynika to z wiary, że im więcej czasu się na nim spędzi, tym szybciej i mocniej się opala. Jest to jeden z mitów! Zdrowa i ładna opalenizna jest efektem częstej, a nie długiej ekspozycji na słońce. Lepiej więc codziennie spędzić godzinę na słońcu niż od razu na kilka godzin wystawiać ciało na palące promienie. To może spowodować bolesne i nieprzyjemne podrażnienia, a także czerwoną skórę zamiast pięknej brązowej opalenizny.

Zasada nr 6: chroń miejsca strategiczne

Ramiona, kark, nos – to miejsca, które najszybciej się opalają. Przy opalaniu należy zwrócić na nie szczególną uwagę i intensywnie kremować. Uwagę należy przyłożyć też do wszelkiego rodzaju znamion i pieprzyków – te w niektórych przypadkach trzeba całkowicie schować przed słońcem pod lekkim, przewiewnym ubraniem. Koniecznie trzeba też stosować inny krem do opalania do twarzy, a inny do ciała.