Łyżwy

Zimowe rozrywki na świeżym powietrzu

Łyżwy to jedna z zimowych rozrywek, których warto spróbować co najmniej raz w życiu. Jazda na łyżwach niektórym tak się podoba, że staje się codzienną rozrywką. W takich wypadkach dobre jest zainwestować w swoje własne łyżwy. W naszym sklepie znajdziesz zarówno łyżwy dla początkujących, jak i zaawansowanych łyżwiarzy. Nasz asortyment obejmuje łyżwy sprawdzonych producentów m.in. TEMPISH, WORKER, Nijdam, Spokey, NILS Extreme, Action i wiele innych. Łyżwy znajdujące się naszym asortymencie pozwalają zarówno na jazdę rekreacyjną, jak i figurową czy bardziej ekstremalną.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czy warto kupować łyżwy?

Wiele osób zaczynających swoją przygodę z łyżwami rezygnuje z ich zakupu na rzecz wypożyczenia. Łyżwy można wypożyczyć przy każdym lodowisku. Wypożyczenie jest tańsze niż zakup tych własnych, ale oszczędność jest pozorna i nie zawsze dla nas pozytywna. Łyżwy z wypożyczalni to często te mocno wyeksploatowane, zaniedbane, a przez to i niebezpieczne dla użytkownika. Z racji tego, że używane były przez setki osób, ich stan może być bardzo kiepski – łyżwy mogą być popękane, powyginane, poluzowane, stępione. Z racji tego mogą one obniżyć komfort i wygodę jeżdżenia i zniechęcić do tego sportu.

Jakie łyżwy wybrać?

Wybór łyżew jest bardzo duży. W naszym sklepie znajdziesz łyżwy damskie, męskie oraz dla dzieci. Oferujemy również szeroki wybór łyżew unisex. Robiąc zakupy, możesz wybrać pomiędzy łyżwami hokejowymi lub figurowymi, czyli dwoma podstawowymi ich rodzajami. Warto pamiętać, że łyżwy podobnie jak rolki, wrotki czy łyżworolki dostępne są w wielu rozmiarach – do tych dziecięcych po dorosłe. Ważne jest więc określenie rozmiaru buta oraz długości wkładki wewnętrznej (w centymetrach). W naszym sklepie dostępne są łyżwy wykonane z różnych materiałów np. z PVC, skóry syntetycznej, tworzywa sztucznego, tworzywa PP. Poszczególne modele również się też materiałem wewnętrznym znajdujących się w łyżwach. W tym zakresie oferujemy łyżwy wykończone wewnątrz nylonem, futrem, mrozoodporną podszewką, wełną syntetyczną, materiałem EVA czy poliestrem. Sprzedawane łyżwy mają także zróżnicowane kolory. Dla dzieci oferujemy łyżwy w różne wzory, dostępne san wet te bajkowe.

Hokejowe czy figurowe?

Podstawowym rodzajem łyżew są hokejowe i figurowe. To, jakie się wybierze, jest kwestią indywidualną, ale warto poznać różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami sprzętu. Łyżwy hokejowe to te przeznaczone do szybkiej i agresywnej jazdy. Są masywnie i dość mocno zbudowane, noski posiadają dodatkowo zabezpieczenia np. w formie plastikowych lub kompozytowych nakładek. Łyżwy hokejowe wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, mają one również zróżnicowane konstrukcje. Najpopularniejsze łyżwy hokejowe to te wykonane z tworzywa sztucznego, włókna szklanego oraz skóry. Popularne modele to te przede wszystkim zapinane na rzepy lub specjalne klamry podobne do tych stosowanych butach narciarskich. Płoza w łyżwach hokejowych jest krótka i zagięta na końcach, a także zatopiona w plastiku i wykonana ze stali nierdzewnej. Po łyżwy hokejowe spokojnie sięgnąć mogą osoby początkujące. Ich sztywna i odporna konstrukcja lepiej stabilizuje stopę i zapewnia bezpieczeństwo w czasie nauki jazdy. Po łyżwy hokejowe sięgać mogą też zaawansowane osoby, które chcą szybko i agresywnie jeździć.

Alternatywą dla łyżew hokejowych są te figurowe. Wybierają je zazwyczaj panie. Łyżwy figurowe są lekkie, delikatne i elastyczne. Najczęściej są one wykonane ze skóry lub materiału skóropodobnego. W naszym sklepie dominują modele sznurowana, ale znaleźć można i te z delikatnymi klamrami. Łyżwy figurowe posiadają duża, proste płozy zaopatrzoną w ząbki w części przedniej, co pozwala na wykonywanie ewolucji na lodzie.

Łyżwy rekreacyjne łączą w sobie cechy tych hokejowych i figurowych. Są one najczęściej wybieranymi przez amatorów. Można nimi jeździć na różnego rodzaju lodowiskach.

Jakie łyżwy wybrać dla dzieci?

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór łyżew dla dzieci. Najpopularniejsze modele to te z regulacją rozmiaru oraz 2w1. Te pierwsze pozwalają na rozsuniecie buta, tak aby powiększył się o 1-2 rozmiary. W przypadku łyżew 2w1 możliwe jest odkręcenie płozy i zamontowanie szyny z kółkami, dzięki temu łyżwy można wykorzystywać jako rolki w ciepłe dni. Należy pamiętać, że łyżwy dla dzieci nie są przeznaczone dla dorosłych, ponieważ korzystać mogą z nich tylko osoby o niskiej masie ciała. Wynika to z lekkiej konstrukcji.

Jak dobrać rozmiar łyżew?

Przy zakupie łyżew najważniejsze jest dobrania ich odpowiedniego rozmiary. Zbyt małe lub za duże łyżwy sprawią, że jazda będzie niewygodna, a nawet niebezpieczna. Aby zmierzyć stopę i określić rozmiar łyżwy, należy postawić stopę na kartce papieru, a następnie ją obrysować. Kolejny krok to zaznaczenie najdalej wysuniętych punktów stopy i zmierzenie odległości między nimi. Pomiaru dokonuje się osobno dla obydwóch stóp. Wynik trzeba porównać z tabelą rozmiarów producenta łyżew. Warto uwzględnić zapas ok. pół centymetra, a nawet centymetr – łyżwy zakłada się najczęściej na grube skarpety.