Place zabaw

Miejsce do zabawy w ogrodzie dla dzieci

Najlepszy plac zabaw to ten dostosowany do potrzeb, wieku i możliwości dziecka. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców decyduje się na samodzielne zaaranżowanie placu zabaw w przydomowym ogródku. Urządzenie strefy do zabawy w ogrodzie dziś nie jest trudne. Producenci zabawek ogrodowych tacy jak Small Foot, Akson, Bestway, Ks Kids, Woodyland, GOKI oferują zestawy mini placów zabawach. Obejmują one szereg akcesoriów do zabawy np. zjeżdżalnie, huśtawki czy domki dla dzieci.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Domowy plac zabaw

Urządzając mini plac zabaw we własnym ogrodzie, ma się możliwość dostosowania go do wieku i zainteresowań dziecko. Należy pamiętać, że inne zabawki znajdą się w strefie zabaw 2-latka, a inne ucieszą 10-latka. Tutaj dobrze jednak wybierać takie place zabaw do ogrodu, które mogą rosnąć razem z dzieckiem i które da się rozbudowywać. Wybierając sprzęty i zabawki do ogrodu, trzeba sprawdzić, do jakiej kategorii wiekowej są dedykowane. Oznaczenia wiekowe można znaleźć na opakowaniach produktów, a producenci zabawek są zobowiązani je umieszczać. Dopasowanie placu zabaw do wieku dziecka pozwala, że dziecko będzie mogła się na nim kreatywnie bawić, a zabawa to będzie bezpieczna. Domowy plac zabaw powinien być więc wyposażony w bezpieczny sprzęt: spełniający normy odnoszące się do tzw. bezpiecznej strefy przylegającej i bezpiecznej strefy upadków. Ogrodowe place zabaw powinny również być wykonane z bezpiecznych i przebadanych materiałów, które będą solidne. Trwałe materiały zapewnią stabilność zabawek, sprawia, że nie będą się one odkształcać, blakną na słońcu i niszczeń pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Ogrodowy plac zabaw dla najmłodszych

Plac zabaw dla małych dzieci to przede wszystkim ten wykonany z tworzyw sztucznych. Stosowane materiały są solidne i wytrzymałe i nie pękają pod naciskiem. Z plastikowego placu zabaw korzystać mogą nawet kilkuletnie maluchy. Szeroka oferta pozwala wybierać proste strefy zabawy lub też te bardziej rozbudowane np. w formie domków ze zjeżdżalniami, huśtawkami, a nawet koszami do gry w koszykówkę, siatkówkę czy piłkę nożną. Im bardziej rozbudowany przydomowy plac zabaw, tym więcej możliwości do zabawy daje i oferuje kreatywne spędzanie czasu.

Drewniane place zabaw

Ogrodowe place zabaw z drewna to te solidne i wytrzymałe. Mogą przetrwać harce niejednego dziecka. Często uzupełniane są zjeżdżalniami z tworzywa sztucznego, huśtawkami, linami oraz ściankami wspinaczkowymi. Takie place zabaw do idealna propozycja dla starszych dzieci. Drewniane place zabaw dają możliwość niezwykle kreatywnej zabawy, pobudzające wyobraźnię, dzieci mogą wykorzystywać do zabawy w piratów, poszukiwaczy przygód, księżniczkę i rycerzy. Możliwości jest całe mnóstwo.

Ogrodowe place zabaw z drewna najczęściej występują jako domki do zabawy, wieże z daszkiem, zjeżdżalnią. Od wieży lub domku belką, na której zawieszona jest huśtawka. Poszczególne elementy mogą być ze sobą połączone ścianką wspinaczkową lub liną, mostkiem z siatki/desek.

Drewniany plac zabaw do ogrodu to wydaje kilkuset złotych. Im bardziej rozbudowana jest konstrukcja, tym wyższa jest cena, ale i także większe możliwości do zabawy dla dziecka.

Solidny i trwały plac zabaw

Z racji tego, że przydomowe place zabaw instaluje się a zewnątrz i stale są one poddane działaniu czynników zewnętrznych, to powinny być one odporne na wilgoć, nasłonecznienie czy wahania temperatury. Solidny i wytrzymały plac zabaw będzie sprytem na lata, a także nie będzie wymagał kłopotliwej i czasochłonnej pielęgnacji oraz kosztownych napraw. Decydując się na plastikowe place zabaw, powinno się sprawdzić, czy posiada on stabilizatory UV, które będą chronić poszczególne elementy przed utratą kolory oraz kruszeniem. W przypadku ogrodowych placów zabaw z drewna poszczególne części powinny zostać fabrycznie zaimpregnowane. Ważne jest również, aby poszczególne części były połączenie śrubami lub wkrętami ze stali nierdzewnej.

Miejsce na plac zabaw w ogrodzie

Miejsce na plac zabaw w ogrodzie powinno być odpowiednio wybrane. Unikać należy chaotycznego rozstawiania sprzętu po całym ogrodzie. Dzięki temu uniknie się porozrzucanych zabawek oraz zniszczeć w reprezentacyjnej części ogrody. Zaleca się, aby ogrodowe zabawki umieść tak, aby widoczne było z okna domu czy z ogrodowej altany. Dzięki temu rodzice mają kontrola nad bawiącymi się dziećmi. Ogrodowy plac zabaw dla dzieci powinien być również ustawiony w miejscu zacienionym oraz osłoniętym od wiatru. Idealnie jest wybrać ten kąt ogrody, w którym rankiem jest słonecznie – dzięki temu po rannej rosie czy wiecznym deszczu zabawki szybko wyschnął.

Warto również zawozić uwagę na podłoże, na jakim ustawia się domowy plac zabaw. Najlepiej postawić go na trawie, a jeśli planuje się umieszczenie większych urządzeń i zabawek do aktywności ruchowej, zadbać o nawierzchnie amortyzująca upadki. Specjaliści podpowiadają też, że nawet ogrodowy plac zabaw warto ogrodzić niewielkim płotkiem, dzięki temu dzieci będą widziały, gdzie kończy się strefa zabawy, a zaczynają grządki z kwiatami czy warzywniak. Ogrodzenie placu zabaw w ogrodzie pomoże uniknąć niepotrzebnych zniszczeń w roślinach.