Zjeżdżalnie

Ślizgawki dla dzieci do ogrodu

Zjeżdżalnia ogrodowa to prosta zabawka, która można kupić za małe pieniądze. W sklepach stacjonarnych i internetowych można kupić różne modele zjeżdżalni i ślizgawek.  Naszym sklepie można kupić zjeżdżalnie dla dzieci od 1,5 roku. Oferujemy produkty takich marek jak inSPORTLine, Little Tikes czy Somby. W naszym sklepie znajdziesz zjeżdżalnie w różnych kolorach, a także te z motywami bajkowymi np. Disney Princess czy Auta.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rodzaje zjeżdżalni do ogrodu

W ogrodzie można zastosować wiele modeli zjeżdżalni dla dzieci. Bez względu na typ zjeżdżalnie zawsze uatrakcyjnia przydomową strefę zabawy. Do najpopularniejszych wyborów zalicza się przenośne zjeżdżalnie, które wyposażone są w stelaż i rynnę oraz samodzielnie rynienki proste lub falowane. Te ostatnie ślizgawki nie posiadają stelażu i można je zamontować tylko na pagórkach lub przy drewnianych domkach do zabawy. Oprócz tego w ofercie producentów zabawek ogrodowych można spotkać duże platformy ogrodowe czy zjeżdżalnie nadmuchiwane.

Podział ze względu na konstrukcje ślizgawki obejmuje zjeżdżalnie:

  • rozporowe, która montuje się na stałe do solidnych konstrukcji z drewna lub metalu;
  • stelażowe, które łatwo można przenosić;
  • dmuchane, czyli zjeżdżalnie napełniane powietrzem. Ślizgawki te mają różne wielkości i szerokości.

Wymiary powinny być zawsze dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Większość zjeżdżalni ogrodowych ma szerokość 80-95 centymetrów. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są te węższe – łatwiej na nich zachować równowagę. W przypadku długości zjeżdżalni ogrodowej do wyboru mamy modele bardzo zróżnicowane. Rozpiętość najpopularniejszych ślizgawek do ogrodu waha się od 1-1,5 metrów. Dostępne są też miniaturowe zjeżdżalnie dla maluchów.

Materiał wykonania zjeżdżalni do ogrodu

Większość zjeżdżalni do ogrodu dla dzieci, szczególnie tych dla najmłodszych wykonanych jest z tworzyw sztucznych np. PVC, polietylenu, włókien poliestrowych lub szklanych. Zaleca się, aby wybierać tylko te modele, które są odporne niekorzystnych warunków atmosferycznych i nie będą się przebarwiać pod wpływem działania promieni UV. Alternatywą dla plastikowych zjeżdżalni dla dzieci są te metalowe lub drewniane. Trzeba jednak pamiętać, że drewno źle znosi wilgoć i duże zmiany temperatury. Aby drewniana zjeżdżalnia służyła przez dłuższy czas, powinna być systematyczne konserwowana.

Czy zjeżdżalnie ogrodowe są bezpieczne dla dzieci?

Uzupełniają ogrodowy plac zabaw o zjeżdżalnie, trzeba zadbać o bezpieczeństwo malucha. W tym celu wszystkie elementy ślizgawki powinny być wykonane z należytą starannością. W przypadku konstrukcji drewnianej należy sprawdzić, czy jest odpowiednio heblowana i wyszlifowana, a krawędzie frezowane. Plastikowe ślizgawki powinny być natomiast wykonane z materiałów o wysokiej jakość bez żadnych skaz. Rynny do zjeżdżania powinny być dodatkowo wzmocnione i wykonane z grubszych materiałów.

Bezpieczne zjeżdżalnie dla dzieci to te posiadać atesty i certyfikaty. Dokumenty te dopuszczają zabawki do użytku na terenie Unii Europejskiej. Ważny jest przede wszystkim certyfikat CE. Same certyfikaty to nie wszystko. O bezpieczeństwie trzeba pamiętać w czasie zabawy na zjeżdżalni. Najmłodsze dzieci powinny zjeżdżać tylko pod okiem rodziców lub dorosłych opiekunów.

Gdzie zamontować zjeżdżalnie w ogrodzie?

Ogrodowa zjeżdżalnia powinna być zamontowana w odpowiednim miejscu. Najlepiej ulokować ją w części zacienionej i dobrze widocznej z tarasu, altany lub okna domy. Konstrukcje nie powinna być montowana w pobliżu wyjścia do ogrodu, wyjścia na ulicę, zbiornika wodnego, trujących roślin, murów i ogrodzeń. Dobrze jest zjeżdżalnie umieścić w pobliżu innych zabawek ogrodowych np. huśtawki czy piaskownicy. Niektóre modele ślizgawek pozwalają połączyć je z domkami do zabawy lub też z basenem. Do basenu przeznaczone są specjalne ślizgawki wodne, a także te dmuchane. Większość zjeżdżalni do basenu daje możliwość przyłączenia węża z wodą. Zwykłe zjeżdżalnie najlepiej ustawiać na trawie lub specjalnej gumowej posadzce do ogrodu. Gorzej sprawa się podłoże piaskowe i zwykła ziemia.

Jak zamontować zjeżdżalnie w ogrodzie?

Samodzielny montaż zjeżdżalni ogrodowej nie jest trudny. Trzeba jednak pamiętać, aby w czasie instalacji zabawki nie zostawić szczeliny między ślizgiem, a podłożem. Ma to uchronić dziecko przed zakleszczeniem palców lub głowy. Ważne jest również zamontowanie ślizgawki do odpowiedniej wysokość. W przypadku 3 metrowych ślizów wysokość 150 cm jest optymalna. Aby uniknąć elektryzowania się rynny do zjeżdżania, należy ją przemywać wodą z mydłem. O bezpieczeństwo dzieci w czasie zabawy na zjeżdżalni możemy zadbać, montując dodatkowe akcesoria takie jak uchwyty i rączki. Pozwalają one prościej i łatwiej wejść na górę rynny i zająć odpowiednią pozycję. Ciekawym akcesorium jest również mata antypoślizgowa, które sprawdza się przede wszystkim w zjeżdżalniach wodnych i amortyzuje upadek.

Zjeżdżalnie do ogrodu to tanie i proste zabawki, które przynoszą dzieciom wiele frajdy. Najmłodsi potrafią bawić się na nich przez wiele godzin. Najlepiej połączyć je z innymi akcesoriami do ogrodu, ale sprawdzą się też jako samodzielne sprzęty.