Piłki do ćwiczeń

Treningi z gumowymi piłkami

Piłki do ćwiczeń to wszechstronne przyrządy treningowe. Mogą one być wykorzystywane do wielu rodzajów ćwiczeń. Sprawdzą się przy treningach wzmacniających. Rozluźniających, rehabilitacyjnych, kondycyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z całym, bogatym asortymentem piłek do ćwiczeń. Bogaty wybór obejmuje piłki gimnastyczne o różnym rozmiarze, fakturze, kształcie i materiał wykonania.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Historia piłki gimnastycznej

Piłki gimnastyczne zostały wymyślone przez szwajcarskich fizjoterapeutów w latach 60. XX wieku. Od tego czasu chętnie sięgają po nie różne sporty i dziś trudno bez nich wyobrazić sobie ćwiczeń korekcyjne czy rehabilitację. Piłki gimnastyczne znalazły też swoje mniejsze w aktywności fizycznej nastawionej na poprawę kondycji czy modelowanie sylwetki. Ćwiczyć z nimi można w czasie zajęć ABT, TBC, pilatesu, aerobiku czy fat buring.

Piłki do ćwiczeń: zalety treningu z piłkami

Trening na piłkach gimnastycznych jest znacznie efektywniejszy niż ten wykonywany na płaskiej powierzchni. Piłka utrudnia utrzymanie równowagi, a przez to aktywizuje do pracy wiele mięśni, w tym te głębokie. Dzięki temu regularne treningi na piłkach gimnastycznych wzmacniają mięśnie głębokie, pozwala uniknąć problemów z kręgosłupem i zapobiega wadom postawy. Inne korzyści z ćwiczeń na dmuchanej piłce to: poprawa równowagi, zwiększenie siły, lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych, poprawa ruchomości stawów bez nadmiernego obciążania ich, redukcja tkanki tłuszczowej, zmniejszenie napięcia nerwowego, ulga w bólach kostno-stawowych, bólach pleców i głowy.

Piłki do ćwiczeń: rodzaje

Popularność dmuchanych piłek sprawiła, że producenci sprzętu sportowego proponuje wiele ich rodzajów. Dzięki temu piłki można wykorzystywać w czasie bardzo różnych treningów. W naszym sklepie dostępne są:

  • Klasyczne piłki do ćwiczeń – wykonywane są one z gumy PCV o właściwościach antypoślizgowych; stanowią sprzed zarówno do rehabilitacji, jak i ćwiczeń kondycyjnych; klasyczne piłki do ćwiczeń mają średnicę od 56 do 75 cm; najważniejszym parametrem przy zakupie tego rodzaju piłki jest grubość gumy – im ona jest cieńsza, tym piłka jest mniej trwała;
  • Piłki do ćwiczeń ABS – jest podobne do modeli klasycznych, ale wykonywana jest ze specjalnej piłki ABS; materiał ten ma antywybuchowe właściwości, co oznacza bardzo dużą wytrzymałość na przebicia piłki; dzięki temu przyrząd jest bezpieczny;
  • Piłki gimnastyczne z wypustkami – tego typu piłki posiadają specjalne wypustki, które przypominają kolce; mogą one być rozmieszczone rzadziej lub gęściej, pokrywać całą powierzchnię piłki lub tylko jej części; wypustki mają masować ciało podczas ćwiczeń; najczęściej piłki gimnastyczne z wypustkami wykorzystywane są przede wszystkim w czasie jogi i pilates oraz zajęć korekcyjnych;
  • Piłki do ćwiczeń w wersji mini – mają one od 16 do 26 cm; może je wykorzystywać w czasie rehabilitacji oraz ćwiczeń ogólnorozwojowych; trening na mini piłce polega na trzymaniu jej w zgiętych nogach lub opieraniu się o nią ręką podczas ćwiczeń w podporze; sprawia to, że w trening angażuje się mięśnie głębokie
  • Piłki do ćwiczeń z uchwytami – zazwyczaj wykorzystują je dzieci do zabawy i skakania, ale znajdują też zastosowanie na salach gimnastycznych;
  • Piłki do ćwiczeń „fasolki” – mają podłużny, owalny kształt i występują w rozmiarze 49x90cm; zostały one zaprojektowane na potrzeby ćwiczeń rehabilitacyjnych i korekcyjnych.

Rozmiary piłek do ćwiczeń

Piłki do ćwiczeń różnią się nie tylko zastosowaniem, ale i rozmiarem. Właściwy dobór rozmiaru piłki gimnastycznej ma duży wpływ na technikę wykonywania ćwiczeń. Jeśli piłka będzie za mała lub za dużą, to ryzykuje się ryzyku kontuzji, a także obniża efektywność treningu. Jak dopasować wielkość piłki gimnastycznej do wzrostu?

  • Dla osób o wzroście 150-165 cm dedykowane są piłki do ćwiczeń o średnicy 55cm
  • Dla osób o wzroście 166-175cm dedykowane są piłki do ćwiczeń o średnicy 65cm
  • Dla osób o wzroście 176-185 cm dedykowane są piłki do ćwiczeń o średnicy 75cm
  • Dla osób o wzroście powyżej 185 cm dedykowane są piłki do ćwiczeń o średnicy 85 cm.

Dodatkowo po napompowaniu piłki, należy sprawdzić, czy siedząc na niej, zachowuje się kąt prosty pomiędzy udem a podudziem oraz między udem a tułowiem.

Jak kupić dobre piłki do ćwiczeń?

Parametry, które są istotne przy zakupie piłek do ćwiczeń to:

  • grubość materiału – im grubszy, tym wytrzymalszy. Cienka guma jest mniej odporna na pęknięcia.
  • cena – dobre piłki kosztują przynajmniej 20-30 zł; w naszym sklepie dostępne są wysokiej jakości piłki do ćwiczenia w atrakcyjnych cenach.
  • maksymalne obciążenie – zazwyczaj wynosi przynajmniej 200 kg, a więc nie ma ryzyka, że piłka pęknie pod naszym ciężarem. Jednak lepiej, żeby wartość była jak najwyższa – wtedy można mieć pewność, że przyrząd jest najwyższej jakości.
  • certyfikaty i atesty – dobrze, jeśli piłka spełnia normy jakości i bezpieczeństwa potwierdzone certyfikatami. Na opakowaniach szukaj oznaczeń TUV, CE, GS.

Ćwiczenia z piłką wpływają korzystnie na cały organizm. Zakupiona piłka przyda się nie tylko na sali gimnastycznej, ale i w codziennym użytkowaniu. Może ona zastąpić stołek przy biurku czy służyć do relaksu, odpoczynku i zabawy.