Powerballs

Trening z kulką dla astronautów

Powerballs są niewielki gadżet fitness, które działają na zasadzie siły odśrodkowej. Wykonywany jest on do ćwiczeń mających na celu poprawę chwytu oraz wzmacnianie siły w kończynach górnych. Powerballs wyglądem przypominają niedużych rozmiarów piłeczkę, którą wszędzie można zabierać ze sobą.  W naszym sklepie można zaopatrzyć się w kilka podstawowych typów kulek do ćwiczeń.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wsparcie w treningach fitness

Powerballs można wykorzystywać w terapiach rehabilitacyjnych i jako wsparcie w treningach fitness. ćwiczenia z jej użyciem pozwalają wzmocnić dłonie i ramiona. Sięgać może po nią każdy. Trening z powerballs nie jest intensywny i może go przeprowadzać każdy. Z racji tego, że powerballs jest mała, można wszędzie zabierać ją ze sobą.

Z czego składa się powerballs?

Pierwsze powerballs zostały przygotowane przez specjalistów pracujących w NASA. Kulka wykorzystywana była przez astronautów do wzmacniania mięśni rąk w stanie nieważkości. Zasady działania powerball opierają się na sile odśrodkowej, jaką generuje kulka. Składa się ona z czterech równie ważnych elementów:

  • żyroskopu – dzięki niemu kulka wprawiana jest w ruch, podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń, prędkość obrotowa się zwiększa,
  • pierścienia – specjalna szyna, po której obraca się rotor,
  • obręczy – wykonywana z gumy, dzięki której powerball nie wypada z ręki. Obręcz doskonale stabilizuje urządzenie,
  • licznika – jak nietrudno się domyślić, zlicza on wszystkie obroty wykonane przez kulkę, dzięki czemu możemy dostosowywać nasze treningi. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są również modele pozbawione licznika. Zazwyczaj wyróżniają się niższą ceną.

Jak działa powerballs?

W środku kulki dla astronautów znajduje się specjalny roter, który wiruje wokół osi, czyli obraca się prostopadle do osi rdzenia. Ruch obrotowy wytwarzany jest za pomocą siły mięśni. Powerballs jest w stanie wykonać nawet 20 tysięcy obrotów na minutę. W czasie treningu w ruch wprowadza się nie tylko rotor, ale i obraca całe urządzenie. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie siły mięśni w dłoniach, palcach, nadgarstkach i ramionach. Powerballs zapewniają więc kompleksowy trening górnych kończyn.

Efekty ćwiczenia powerball

Proste treningi z kulką przynoszą wiele korzyści. Przy regularnym korzystaniu z niej poprawia się cyrkulację krwi, wzmacnia więzadła (dzięki czemu obniża się ryzyko powstawania kontuzji), zwiększa siłę uchwyty, poprawia koordynację dłoni z całą ręką. Powerballs popularne są przede wszystkim wśród sportowców, ale chętnie sięgają po nie też amatorzy. Trening z kulką polecany jest przede wszystkim tenisistom, graczom w rzutki, koszykarzom, siatkarzom, surferom, wspinaczom górskim. Powerballs pozytywnie wpływa też na osoby długo i często pracujące przy komputerze.

Jak wybrać powerballs?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kulek do ćwiczenia. Różnią się między sobą przede wszystkim materiałami wykonania oraz dodatkami, które rozszerzają zakres ich funkcjonalności. Wybierając powerballs, warto sprawdzić takie parametry jak:

  • Maksymalna prędkość i obciążenie. Przy każdym urządzeniu powinna widnieć informacja na temat tego, do jakiej prędkości może zostać rozpędzone. W przypadku standardowych kulek wynosi ona zazwyczaj od 18 do 20 tysięcy obrotów na minutę, co przekłada się na maksymalne obciążenie w okolicach 20 kilogramów. Parametry te okażą się wystarczające, by realizować wspomniane wcześniej plany treningowe.
  • Materiał. Podstawowe urządzenia Powerball wykonywane są zazwyczaj z tworzyw sztucznych, jednak na rynku znaleźć można również modele metalowe. Dzięki swojej wytrzymałej obudowie są w stanie rozpędzić się jeszcze bardziej, generując obciążenie na poziomie nawet 50 kilogramów! W związku z tym są one kierowane do profesjonalistów.
  • Licznik. Montowany jest w droższych modelach. Nie jest niezbędny, jednak zdecydowanie ułatwia dostosowanie treningu do celów, jakie chcemy osiągnąć. Wyświetlać może bowiem nie tylko aktualną prędkość, ale również tryb treningu i jego czas oraz rekordy prędkości.
  • Dodatki. Dostępne na rynku urządzenia najczęściej urozmaicone są poprzez efekty świetlne (diody LED) oraz różnego rodzaju napis wyświetlane na liczniku. W modelach najdroższych spotkać można również mechanizmy autostartu. Pozwalają one na bardzo proste rozpędzenie urządzenia, bez konieczności wykorzystania sznurka.

Jak ćwiczyć z powerballs?

Treningi z powerballs są bardzo proste. Na początek kulkę należy wprowadzić w ruch. Można to zrobić z pomocą sznurka, który jest dołączony do urządzenia lub bez sznurka, pocierają rotor własnymi palcami. Gdy kulka nabierze prędkości, należy dalej ją napędzać siłą mięśni poprzez ściskanie kulki i obracanie nadgarstkiem. Im więcej obrotów wykonuje powerballs, tym większa siła działa na dłoń. Przy intensywnym treningu może ona wynieść nawet do kilkudziesięciu kilogramów.

Trening powerballs można przeprowadzać z wykorzystaniem kilku różnych technik. W zależności od wybranych ćwiczeń wzmacnia się inne mięśnie. Techniki treningowe obejmują ćwiczenia przedramion, palców, tricepsów i bicepsów i nadgarstków.