Gainery

Odżywki na masę dla sportowców

Gainery to odżywki węglowodanowo – białkowe. Są one niezwykle popularne wśród sportowców. Ich cechą charakterystyczna jest to, że mogą zastąpić posiłek, kiedy nie ma czasu się przygotowywać tego tradycyjnego. Gainery zawsze zawierają białko (materiał budulcowy) oraz węglowodany (materiał energetyczny). Zaleca się stosowanie takich odżywek węglowodanowo – białkowych, które zawierają również witaminy, mikroelementy i makroelementy. Rola gainera to nie tylko powodowanie przyrostu masy mięśniowej, ale także pozytywnie wpływają na cały organizm. Nasz sklep oferuje gainery Activlab, gainery ProActive, gainery OLIMP, gainery OstroVIT, gainery PVL czy też gainery Hi-tec. Produkty znajdujące się w asortymencie dostępne są w opakowania o pojemności 500-700 gramów w różnych wersjach smakowych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są gainery?

Gainery to odżywki na masę. Przeznaczone są one przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie, trenujących i chcących zwiększyć wydolność wysiłkową oraz masę mięśniową. Mogą one stanowić uzupełnienie codziennego odżywiania. Ich regularne stosowanie powoduje, że w organizmie zachodzą pozytywne reakcje rozbudowy tkanek mięśniowych po ciężkich treningach.

Cechą charakterystyczną suplementów jest to, że mogą one zastąpić normalny, zdrowy posiłek. Jednak porcja odżywki węglowodanowo-białkowej odpowiada ok. 50 g pełnowartościowego posiłku. Jak twierdzą producenci gainerów, dzięki stosowaniu tych odżywek, można przybrać na wadze aż 8-10 kg miesięcznie.

Skład odżywek węglowodanowo – białkowych

Odżywki węglowodanowo -białkowe mają różne składy. Zazwyczaj odżywki gainer zawierają od 8 do 33% białka. Należy pamiętać, że procentowy udział białka w produkcie jest ważny niemal tak samo, jak jego jakość. W dobrych odżywkach znaleźć można pełnowartościowe białko, które bogate jest w aminokwasy egzogenne. Należą do nich: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina, histydyna. Poza tym odżywki powinny mieć w sobie białko o dużej wartości biologicznej, która jest miarą tego, na ile skutecznie wykorzystywane jest białko w naszym organizmie.

Trzeba jednak pamiętać, że białko to jedynie dodatek w gainerach. W składzie dominują bowiem węglowodany (70-80%). Najpopularniejszym źródłem węglowodanów w tego typu odżywkach jest maltodekstryna oraz glukoza bądź dekstroza. Oznacza to, że w odżywkach znajdują się zarówno szybko uwalniające energię węglowodany proste, jak i węglowodany złożone, które zaopatrują organizm w energię wolniej, ale na zdecydowanie dłuższy czas.

Gainery: kiedy i kto powinien je stosować?

Gainery to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem z przybieraniem na wadze i nabieraniem masy. Po ten typ odżywki sięgać więc mogą wszyty ektomorficy. Gainery pomogą im zbudować masę mięśniową poprzez dostarczenie do organizmu większej ilości kalorii. Warto pamiętać, że gainery nie są dla wszystkich. Wystrzegać się ich powinny osoby z tendencją do szybkiego odkładania się tkanki tłuszczowej i tycia. W tych przypadku odżywki mogą tylko zaszkodzić.

Należy też jasno podkreślić, że gainery nie są cudownymi środkami na przyrost masy, ani też nie mogą całkowicie zastąpić tradycyjnych posiłków. Ich zadaniem jest tylu ułatwienie pracy nad sylwetką. Należy więc je stosować z rozwagą oraz dopasować do własnych potrzeb.

Gainery: dawkowanie

Dzienne dawkowanie gainera jest sprawą indywidualną i w dużej mierze zależy od zapotrzebowania kalorycznego konkretnego sportowca. Z reguły dzienna porcja odżywki węglowodanowo-białkowej wynosi 70-100 gram. Gainery można pić tuż po treningu, lub też stosować go jak uzupełnienie posiłku czy jego zastępnik. Odżywkę w formie płynu można spożywać z wodą lub mlekiem, które dodatkowo podnosi kaloryczność koktajlu.

Efekty stosowania gainera

Efekty stosowania gainera podobnie jak jego dawkowanie sprawa indywidualne. To, jakie one będą, jest uzależnione od budowy ciał oraz ilości przyjmowanej odzywki. U większości osób decydujących się na suplementację diety gainerami można jednak zaobserwować zwiększenie masy mięśniowej, a więc wywołanie tzw. efektu anabolicznego.

Jak działają gainery?

Działanie gainerów jest bardzo szerokie. Ich podstawowym działaniem jest zaspokajanie zapotrzebowania kalorycznego. Warto po nie sięgnąć przede wszystkim, kiedy stosuje się dietę 3500 i więcej kalorii. Odżywka pozwala jeść jednoczęściowe zdrowo i pełnowartościowy. Dostarczą cennych białek i łatwo wchłaniających węglowodanów. Oprócz tego działanie gainerów to urozmaicenie diety i dostarczanie cennych mikroskładników, które szybko się wchłaniają i odżywiają mięśnie. Gainery z glutaminą lub aminokwasami dodatkowo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, m.in. stymulując procesy odnowy białek po intensywnym treningu.

W naszym sklepie można nabyć gainery w proszku cenionych producentów suplementów diet dla sportowców. Kupując je, zalecamy spojrzeć na skład i dopasować go do własnych potrzeb i celu, jaki chce się osiągnąć. Szeroki asortyment odżywek węglowodanowo -białkowych sprawia, że w naszym sklepie każdy sportowiec znajdzie coś dla siebie.