Odżywki węglowodanowe

Zdrowe źródło cukru

Węglowodany to składniki, które dostarczają organizmowi energii. Wykorzystywane są przez pracujące mięśnie szkieletowe podczas treningów tlenowych i beztlenowych. Odżywki węglowodanowe powinno przyjmować się przed ćwiczeniami, sprawia to, że zwiększy się swoje możliwości wysiłkowe, wydłuży czas treningu, przyspieszy resyntezę glikogenu oraz wspomoże po treningową regenerację. Odżywki węglowodanowe inaczej nazywane carbo zawierają głównie cukry takie jak dekstroza, maltodekstryna czy skrobia kukurydziana woskowa

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są odżywki węglowodanowa?

Odżywki węglowodanowe dostępne są pod różnymi postaciami. Ich podstawowym zadaniem jest uzupełnić niedobór węglowodanów po intensywnym wysiłku fizycznym. Odżywki węglowodanowe dziali się na trzy główne grupy: carbo, dekstroza oraz vitargo. Najczęściej stosowane są preparaty typu cargo, które mają najniższą cenę. Związki w nich zawarte szybko się uwalniają, dlatego rekomenduje się przyjmowanie je maksymalnie godziną po treningu w celu uzupełnienia zużytej energii. W naszym sklepie odżywki węglowodanowej z grupy dekstrozy mają za zadanie uzupełnić glikogen w mięśniach. Są one bardzo łatwo przyswajalne, a ich podstawową funkcją jest transport kreatyny, co działa pobudzająco. Ten typ odżywki carbo można przyjmować zarówno pod czas, jak i w trakcie wysiłku fizycznego. Ostatnim typem odżywek węglowodanowychpreparaty vitargo. Uważane są one za najlepsze źródło węglowodanów. Odżywki vitargo pozyskuje się z kukurydzy woskowej, co wpław na szybkie opróżnianie żołądka oraz odbudowę zasobów glikogenu w mięśniach.

Co zawiera gainer?

Gainer jest odżywka, w której dominują węglowodanach. Ich stężenie wynosi ok. 70-80%. Resztę stanowią białka oraz tłuszcze. Źródłem węglowodanów jest glukoza/dekstroza oraz maltodekstryna. Zbiór węglowodanów o różnym indeksie glikemicznym dostarcza energii na dłużej. Białko w odżywkach węglowodanowych to serwatka przetwarzana na różne sposoby, co wpływa na czas jej wchłaniania. W niektórych odżywkach znajdują się białka jaj lub kazeina. Tłuszcze w odżywkach węglowodanowych to te MCT. Charakteryzują się one dość dobrym wchłanianiem i szybkim metabolizmem w organizmie. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że nie wymagają zaangażowanie do trawienia żółci oraz dużych ilości lipaz, co pozwala na szybkie pozyskiwanie energii.

Po co stosuje się odżywki węglowodanowe?

Odżywki węglowodanowe to zastrzyk energii oraz sposób na uzupełnienie glikogeny. Oprócz tego w zaletach ich stosowania wymienia się: zwiększoną koncentrację, zdolność skupiania uwagi, dynamikę wysiłki. Oprócz tego bardzo ważne jest to, że gainery przyspieszają i wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, a ich odpowiednią ilość w diecie sprzyja przyswajaniu składników mineralnych – przede wszystkim wapnia. Kolejnym plusem odżywek węglowodanowych jest regulacja poziomu insuliny w organizmie, wiązania wody i ochrona białkiem przed rozpadem.

Jak stosować odżywki węglowodanowe?

Suplementy węglowodanowe można stosować jako odżywki przedtreningowe lub po treningowe. Ich dawka jest zależna od zapotrzebowania energetycznego. Ilość przyjmowanego koncentratu należy obliczyć, szacując zapotrzebowanie energetycznie, a następnie dzieląc je przez makroskładniki.

Specjaliści zalecają, aby gainer wypijać do posiłku po treningu. Duża dawka cukru będzie stymulować insulinę, która jako hormon budulcowy, będzie transportował aminokwasy do tkanek organizmu i inne pełnowartościowe składniki odżywcze znajdujące się w posiłku. Gainery pić można także po posiłku, wtedy warto jest lekkostrawne potrawy. Jeśli odżywkę węglowodanową chce się stosować przed ćwiczeniami, to powinna ona być zażyta ok. godzinę przed treningiem. Duża dawka węglowodanów zwiększy ilość posiadanej energii.

Dla kogo są odżywki węglowodanowe?

Gainery to znakomite rozwiązanie oraz wsparcie dla osób, które poprzez ćwiczenia chcą zbudować większą masę mięśniową. Sprawdzają się one również w przypadku osób, które z powodów genetycznych mają problemy z przytyciem tzw. ektomorfików (osoby szczupłe, u których tempo metabolizmu jest bardzo szybkie, a poziom tkanki tłuszczowej niski).

Na odżywki węglowodanowe powinny natomiast uważać osoby z tendencjami do tycia. Duża podaż węglowodanów przy niskim tempie metabolizmu może powodować, że zostaną one przekształcone w tkankę tłuszczową i w efekcie będą przyczyną dodatkowych kilogramów.

Odżywki węglowodanowe to jedne z najpopularniejszych w naszym sklepie. Występują one w różnych postaciach, mają też zróżnicowane smaki. Ich stosowanie polecają trenerzy personalni i specjaliści ds. sportu. Należy jednak pamiętać, że gainery nie są i nigdy nie będą zamiennikami zbilansowanej diety. Nie można nimi zastępować tradycyjnych posiłków. Odżywki węglowodanowe mogą więc jedynie stanowić dopełnienie jadłospisu. Zaleca się zażywanie ich zgodnie z zaleceniami producenta, a przez ich wprowadzeniem zasięgniecie rady trener personalnego, dietka, lekarz czy farmaceuty. W naszym sklepie można kupić odżywki węglowodanowe będące izotonikami, carbo, dekstrozą, vitargo. Dostępne są one w różnym smaku i w różnych pojemnościach.