Odżywki przedtreningowe

Skuteczne wspomaganie przed treningiem

Odżywki przedtreningowe mają na celu pobudzić organizm przed wysiłkiem fizycznym. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie wydajności i energii pozwalającej wykonywać kolejne ćwiczenia. Odżywki przedtreningowe wydłużają czas treningu i sprawiają, że pierwsze oznaki zmęczenia pojawiają się później. Rolą odżywek przedtreningowych jest też zapobieganie problemów z regeneracją mięśni. W naszym sklepie są one dostępne w postaci saszetek z proszkiem, kapsułek, tabletek czy płynów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są odżywki przedtreningowe?

Odżywki przedtreningowe przez sportowców nazywane przedtreningówkami są suplementami zwiększającymi możliwości wysiłkowe organizmy. Sięgają po nie sportowcy profesjonaliści oraz amatorzy. Powinny być one przyjmowane na pół godziny przed rozpoczęciem intensywnego treningu. Ich działanie najlepiej łączyć ze zbilansowaną dietą.

Skład przedtreningówek

Suplementy przedtreningowe składają się z wielu elementów, przez co są preparatami kompleksowymi. W wieloskładnikowych preparatach można odnaleźć substancje wpływające na wzrost siły, wytrzymałości i energii, a także te działające pobudzająco, stymulująco. Odżywki przedtreningowe zwiększają również przepływu krwi przez mięśnie, co sprawia, że łatwiej jest wykonać trudniejszy trening.

W większości suplementów przedtreningowych znajduje się AAKG (alfa-ketoglutaran argininy – rozszerza naczynia krwionośne), kreatyna, tyrozyna (wpływa na uwalnianie adrenaliny, noradrenaliny i serotoniny), cytrulina (wielokierunkowe działanie), kofeinę, beta-alaninę (zmniejsza zmęczenie mięśni), czy tauryna (działa pobudzająco). Dla zaawansowanych sportowców w naszym sklepie przygotowaliśmy przedtreningówką z kofeiną. Oddziałuje ona na układ nerwowy, zwiększając relaks i koncentrację.

Jakie suplementy będąc przed treningiem?

Przed treningiem można sięgnąć po kilka typów odżywek i suplementów. W pierwszej grupie znajdują się suplementy, które stricte wspomagają funkcjonowanie mięśni, zabezpieczając ich gospodarkę energetyczną. Wpływają też na procesy fizjologiczne. Drugą grupę odżywek przedtreningowych stanowią produkty stymulujące układ nerwowy, co przekłada się na efektywniejszą pracę mięśni.

Przedtreningówki z grupa I

Odżywki przedtreningowe, które korzystnie wpływają na pracę mięśni i procesy fizjologiczne to:

  • Beta-alanina – suplementy z tym składnikiem specyficznie stymulują syntezę karnozyny w mięśniach, co przekłada się do poprawy głównych parametrów wytrzymałościowych; działanie tej odżywki przedtreningowej polega na usprawnianiu transportu jonów wodorowych, co sprawia, że tkanki działają lepiej, a przerwa między seriami ćwiczeń może być krótsza; odżywkę należy zażywać 3-6 g;
  • Arginina – odżywka z tym związkiem stymuluje uwalnianie tlenku azotu, co powiązane jest bezpośrednio z tzw. efektem pompy mięśniowej; efekt ten zwiększa motywację do dalszej aktywności; większa ilość tlenku azotu wpływa również na szybszy powrót do homeostazy, poprzez przyspieszenie reakcji naprawczych mięśni; odżywkę zażywa się w dawce 3-6 g przed treningiem;
  • Kreatyna – odżywki przedtreningowe z kreatyną pozwalają utrzymać większą koncentrację energii; działanie tego suplementu polega więc na zabezpieczeniu rezerwatów substratów energetycznych potrzebnych do resyntezy ATP; odżywki przedtreningowe z kreatywną wykazują podobne działanie do suplementów z beta-alaniną; zaleca się zażywanie ich w dawce 3-5g.

Przedtreningówki z grupy II

Przedtreningówki działające na układ nerwowy i zwiększają elastyczność mięśni to te, które zawierają:

  • l-tyrozynę – wspiera ona układ nerwowy, co pozwala zniwelować uczucie zmęczenia; odżywki przedtreningowe z l-tyrozyną pomaga w efektywniejszym skupieniu uwagi i podnosi poziom koncentracji; dzieje się tak za sprawa wpływu tego składnika na poziom neuroprzekaźników: dopaminy i noradrenaliny; tyrozyna wykazuje również pewne działanie termogeniczne, wspomaga m.in. funkcjonowanie tarczycy, wspiera procesy metaboliczne; zalecana osobom pracującym umysłowo i podatnym na przeciążenia stresowe; dawka od 1 do 3g przed treningiem;
  • kofeina – skutecznie wspomaga działanie układu nerwowego, ponieważ blokuje receptory adenozynowe; dzięki temu jest się pobudzonym do działania, aktywny, w lepszym humorze działanie kofeiny przydatne jest zarówno w celach wspomagających wytrzymałość, jak i w formie termochemii czy diuretyki; skuteczna dawka tej odżywki przedtreningowej to 300 mg;
  • różeniec górski – to stosunkowo nowy rodzaj odżywek przedtreningowych; składnik ten wykorzystywany jest w nowoczesnych preparatach; wspomaga on główne funkcje układu nerwowego, poprawia samopoczucie, niweluje zmęczenie; wszystko to przekłada się na skuteczniejszy trening; dawka to 400 mg.

Nasz sklep proponuje różnego typu odżywki przedtreningowe. Dostępne produkty to zarówno te o naturalnym smaku, jak i te smakowe np. pomarańczowe, cytrynowe, anansowe, arbuzowe, jagodowe, porzeczkowe o smaku owoców egzotycznych. Nasz asortyment obejmuje odżywki przedtreningowe marek Iron Horse, OstroVit, BSN, OLIMP, Trec Nutrition czy Activlab.