Żele energetyczne

Zdrowe przekąski dla sportowców

Żele energetyczne to rozwiązanie dedykowane kolarzom oraz biegaczom. Są one wygodne w stosowaniu, spożywaniu i przyswajaniu. Powalają one na odpowiednią suplementację diety w czasie intensywnego i wyczerpującego wysiłku. Żele energetyczne dla biegaczy i kolarzy różnią się od siebie składem, konsystencją, smakiem, a także kalorycznością. Dlatego też powinny być zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb sportowca. W naszym sklepie oferujemy żele energetyczne takich producentów jak Nutrend, OLIMP, SPONSER czy Vitargo. Oferują produkty w różnych wersjach smakowych – morela, jabłko, pomarańcza, ostrężyna, jagoda, czarna porzeczka, cola, pinacolada i inne.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są żele energetyczne?

Długotrwały i intensywny wysiłek sprawia, że spala się spore ilości energii. Dla sportowca oznacza to, że musi ona zostać ona uzupełniona. Pomocą w tym są różnego rodzaje batony i żele energetyczne. Są one szybką przekąską dla sportowca, która dostarcza organizmowi odmienne składniki odżywcze. Żele energetyczne bogate są przede wszystkim z węglowodanów, ale w ich składzie znajdują się też witaminy czy minerały. Najlepsze żele energetyczne dla biegaczy bogate są w węglowodany, a także sód.

Cechą charakterystyczną żeli energetycznych jest ich specjalne przygotowanie. Pożywienie zamykane jest w wygodnych saszetkach lub tubkach, dzięki czemu bez problemu można je spożyć w czasie biegu czy jazdy na rowerze. Lekkostrawny żel nie obciąża żołądka i bogaty jest w składniki naturalne.

Zalety żeli energetycznych

Żele energetyczne dla kolarzy i biegaczy przede wszystkim mają zabiegać obniżeniu cukru we krwi, a w konsekwencji spadkowi ciśnienia i pojawianiu się uczucia głodu i pragnienia. Pozwalają one utrzymać aktywność fizyczną na wysokim poziomie i osiągać dobre wyniki sportowe. Dzięki żelom i batonem energetycznym mięśnie pracują dłużej i bardziej efektywnie, a zarazem nie dochodzi do obciążenia układu pokarmowego. Aby jednak móc korzystać z zalet tej przekąski dla sportowców, musi być ona odpowiednio dobrana. Żele energetyczne powinny być dodawane do rodzaju aktywności, czasu jej trwania oraz indywidualnych preferencji. Nie jest to trudne, ponieważ w naszym internetowym sklepie sportowym dostępne są żele energetyczne o różnych składach, konsystencji, działaniach.

Kiedy stosować żele energetyczne?

Po żele energetyczne warto sięgać podczas długiego i męczącego treningu lub zawodowców. W czasie jednej aktywności powinno się stosować produkty tego samego rodzaju, najlepiej o tym samym saku. Żel należy zjeść, kiedy pojawi się uczucie głodu i zawsze popić go wodą.

Co zawierają żele energetyczne?

Poszczególne żele energetyczne różnią się swoim składem, jednak w tych dobrej jakości można znaleźć składniki, które dodatnio wpływają na wydolność biegacza. Najczęściej w żelowych przekąskach dla biegaczy znaleźć można:

  • Węglowodany proste (glukoza, maltoza), które stanowią źródło energii;
  • Substancje pobudzające i zmniejszające zmęczenie takie jak kofeina i tauryna;
  • Substancje odkwaszające organizm np. gliceryna
  • Elektrolity (potas, sód), które utrzymują gospodarkę wodno-elektrolitową na poprawnym poziomie.

Co ważne, składniki żelów energetycznych mają działać na wytrzymałość, zmęczenie, zakwaszenie czy pobudzenie. W zależności od swoich preferencji można testować różne składy, tak aby znaleźć ten optymalny. Na pewno należy natomiast unikać tych przekąskę, w których znajdują się duże ilości sztucznych barwników, regulatorów kwasowości, sztucznych wzmacniaczy smaku czy substancji odmładzających. Specyfiki te wpływają na spowolnienie organizmu. Niskiej jakości żele poznać można nie tylko po składzie, ale i konsystencji. Przypomina ona lepki syrop.

Na czym polega działanie żeli energetycznych?

Działanie żeli energetycznych opiera się przede wszystkim na zawartych w nich węglowodanach. W organizmie człowieka glukoza magazynowana jest w formie glikogenu wątrobowego i mięśniowego. Jest ona wykorzystywana do produkcji energii podczas wysiłku fizycznego zarówno tego krótkotrwałego, jak i długotrwałego. W tej sytuacji organizm poszukuje stanu, w którym przez jak najdłuższy czas będzie mógł zapewnić wydajność i energię. Jest to trudne, ponieważ sport zmniejsza zmagazynowane zasoby energii, konieczne jest więc dokładanie energetyczne z zewnątrz. Tym doładowaniem mogą być własne żele energetyczne czy specjalne batony dla sportowców.

Jak wybrać żel energetyczny?

Szukając dobrego żelu energetycznego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów przegryzki. Ważna jest:

  • Ilość dostarczanej energii, czyli dawka kaloryczna żelu energetycznego;
  • Skład i to, jak szybko jest on przyswajany przez organizm i zamienia się w energię potrzebną do dalszej aktywności fizycznej;
  • Dodatki, które stosowane są przy produkcji żelów dla biegaczy czy kolarzy oprócz porcji węglowodanów mogą one zawierać tłuszcze, białko, witaminy, minerały, ekstrakty, regulatory, wzmacniacze;
  • Łatwość użycia – spożywanie żelu powinno być łatwe; dzięki temu nie wybije ono z rymu w czasie biegania czy jechania na rowerze; szybka forma podania i aplikacji ściśle wiąże się z wyglądem opakowania; może ono przybierać kształt fiolki, tubki, saszetki; warto też zwrócić uwagę, czy opakowanie jest a tyle kompaktowe, że można schować je do kieszeni lub pasa biegowego.