Multitoole

Multitoole – czym są, kiedy się przydają, jakie wybrać?

Multitoole to innymi słowy narzędzia wielofunkcyjne, w Polsce czasem nazywane scyzorykami, chociaż są od nich zdecydowanie lepiej wyposażone. Multitoole przydają się zarówno na ekstremalnych wyprawach, jak i w życiu codziennym. Do wyboru mamy kilkanaście rodzajów multitooli, różniących się od siebie wielkością, materiałem i przede wszystkim wyposażeniem. Jaki moultitool kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze multitoola?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Multitool – połączenie najbardziej przydatnych narzędzi

Pomysł połączenia wielu różnych narzędzi w jeden funkcjonalny pakiet nie jest w żadnym wypadku nowoczesnym rozwiązaniem. W poszukiwaniu pierwszych multitooli musimy sięgnąć już do czasów Cesarstwa Rzymskiego – około 201 – 300 n.e. Prototypowe multitoole opierały się głównie na połączeniu narzędzi/sztućców pomocnych do spożywania posiłków przez rzymskich żołnierzy. Taki zestaw był dla nich bardzo użyteczny na frontach, ponieważ oferował szeroką gamę przyborów w przenośnym formacie. Jednak prawdziwy boom multitoole przeżyły dopiero podczas II wojny światowej i zyskały popularność na całym świecie.

Odpowiedzialnym za taki stan rzeczy był szwajcarski Victorinox, który wyprodukował tak zwany „szwajcarski scyzoryk”. Chociaż nazwanie go scyzorykiem jest nieco mylące, ponieważ jest czymś więcej niż tylko ostrzem z dodatkowymi funkcjami. To wszechstronne narzędzie kieszonkowe stało się niezwykle popularnym przedmiotem noszonym przez żołnierzy, globtroterów, rzemieślników. Pokochali go za wszechstronność, łatwość przenoszenia i prostotę użytkowania.

Multitool – wszystko pod ręką

Mając na myśli multitool, nasuwa się na myśl jedno słowo – wygoda. Dzięki multitoolowi szybko rozwiążesz małe problemy, na które natkniesz się w życiu codziennym, jak choćby niedokręcona śrubka, mocno oklejona paczka kurierska, odstająca nitka czy zakapslowana butelka. Po kilku miesiącach noszenia przy sobie multitoola zorientujesz się, których narzędzi używasz najczęściej. Jeśli stwierdzisz, że Twoje narzędzie wielofunkcyjne jest za duże, zawsze możesz skompletować zestaw najlepiej pasujący do Twoich potrzeb.

Multitoole oszczędzają czas. Jeśli nosisz narzędzie wielofunkcyjne przy sobie, w każdej chwili możesz je wyciągnąć i zareagować błyskawicznie na pojawiający się właśnie problem. Nie musisz biec do piwnicy albo garażu po śrubokręt, do kuchni po korkociąg, to szuflady po nożyczki – te wszystkie narzędzia i wiele więcej, są na wyposażeniu multitoola.

Multitool – odpowiedni rozmiar

Rozmiar, czy innymi słowami wielkość multitoola, jest ściśle związany z tym, ile narzędzi oferuje multitool. Istnieją wersje mini, które mierzą zaledwie 5 cm i zawierają na przykład mini nożyczki, nożyk czy pilnik do paznokci. To praktyczny niezbędnik dla każdej kobiety, która zawsze może mieć je przy sobie w formie wygodnego, designerskiego multitoola.

Im więcej funkcji ma spełniać Twój multitool, tym bardziej jego rozmiar będzie się rozrastał. Niektóre multitoole występują w formie kombinerek, które w rączkach mają sprytnie pochowany cały wachlarz przydatnych narzędzi (np. multitoole firmy Leatherman).

Multitool – narzędzia

Multitool oferuje właściwie nieskończone kombinacje różnych narzędzi w swoim pakiecie. Natomiast to, jakich narzędzi potrzebujemy i czym się zajmujemy, definiuje, jaki multitool powinniśmy kupić. Multitool zwykle wykonany jest ze stali nierdzewnej, natomiast trzonek bywa powleczony plastikiem, a to ze względu na większe możliwości kolorystyczne i designerskie.

Przykładowe funkcje dużego multitoola:

 1. Kombinerki płaskie
 2. Kombinerki standardowe
 3. Przecinak do drutu twardego (wymienny)
 4. Standardowy przecinak do drutu (wymienny)
 5. Obciskacz do instalacji elektrycznych
 6. Ostrze nożowe gładkie ze stali nierdzewnej 420HC
 7. Nożyczki
 8. Piła do drewna
 9. Pilnik do metalu i drewna
 10. Ostrze nożowe ząbkowane ze stali nierdzewnej 420HC
 11. Otwieracz do kapsli
 12. Średni śrubokręt płaski
 13. Mikro-śrubokręt płaski
 14. Szydło/rozwiertak z oczkiem
 15. Otwieracz do puszek
 16. Miarka
 17. Śrubokręt phillips (krzyżak)
 18. Mini-łom
 19. Nóż do bezpiecznego otwierania paczek
 20. Mały śrubokręt płaski
 21. Przyrząd do zdejmowania izolacji

Warto wyposażyć się również w etui na multitool zapinane na zamek albo zatrzask. Etui wykonane są na przykład z odpornego na przetarcia nylonu, są wodoodporne, posiadają mocowanie do paska.

Multitool to nie tylko narzędzia wielofunkcyjne zręcznie schowane w trzonie noża albo kombinerek. To także wszelkiego rodzaju narzędzia spełniające kilka funkcji naraz, jak choćby najpopularniejsza z nich karta EDC  (ang. everyday carry – nosić codziennie).

Karta EDC (zwana także kartą survivalową) to amerykańskie narzędzie wojskowe ze stali nierdzewnej o wielkości karty kredytowej ze wbudowanymi ponad 30 funkcjami. Jak każdy zminiaturyzowany zestaw nie jest w stanie zastąpić pełnowymiarowych odpowiedników. Jednak w skrajnie trudnych sytuacjach lepiej posiadać takowe niż żadne.

Multitool – zamiast skrzynki z narzędziami?

Chociaż multitool jest niezwykle przydatny i oferuje pomoc w każdej sytuacji, musimy mieć na względzie, że nie zastąpi skrzynki z profesjonalnymi narzędziami. Multitool stanowi pomoc doraźną w warunkach survivalowych – tam jest nieoceniony i stanowi fantastyczną pomoc. Tak samo w codziennych, niewielkich problemach, jak otworzenie butelki, przecięcie taśmy itp. – warto mieć go zawsze pod ręką. Natomiast przy większych usterkach czy remontach na pewno multitool nie wystarczy i będziesz musiał wykorzystać pełnowymiarowe narzędzia.