Naczynia i menażki turystyczne

Jakie naczynia i menażki turystyczne wybrać?

Biwaki rządzą się własnymi prawami. Kto spędził urlop lub weekend na łonie natury, ten wie, że istnieje kilka niezbędników, gwarantujących pomyślny pobyt. Jednym z nich są naczynia i menażki turystyczne. Przydają się podczas wypraw górskich, na dłuższych szlakach turystycznych oraz w czasie noclegu w przyczepie kampingowej lub pod namiotem. Jakie naczynia i menażki turystyczne wybrać? Bez czego lepiej nie wybierać się na obóz?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Bez czego lepiej nie obozować – przegląd menażek turystycznych

Menażka turystyczna powinna być lekka, wytrzymała i kompaktowa. Pamiętaj, że menażkę często nosisz przy sobie, na przykład przymocowaną lub schowaną do plecaka, dlatego im mniej waży, tym lepiej dla Twojego kręgosłupa.

Na pewno nie chciałbyś kupować menażki turystycznej za każdym razem, kiedy planujesz wyprawę, dlatego przy zakupie zwróć szczególną uwagę na jakość. Jak często bywa, im lepsza jakość tym wyższa cena, ale uwierz – nie warto na menażce turystycznej oszczędzać.

Jak wygląda menażka turystyczna? To zamykany, nieduży pojemnik, składający się z co najmniej dwóch części. Bywa, że w skład menażki wchodzi o wiele więcej elementów – dwa różnej wielkości naczynia, pokrywa służąca jako talerz, kubek, a także sztućce: łyżka, widelec oraz nóż z otwieraczem do konserw.

Menażki turystyczne różnią się nie tylko budową i ilością wchodzących w ich skład elementów, ale również materiałem, z jakiego są wykonane. Biorąc pod uwagę to kryterium, można wyróżnić:

  • menażkę aluminiowa,
  • menażkę plastikowa,
  • menażkę ze stali nierdzewnej.

Materiał z którego wykonana jest menażka ma istotne znaczenie nie tylko, jeśli chodzi o funkcjonalność naczynia. Kupując menażkę do gotowania, warto sprawdzić, z jakiego rodzaju aluminium jest ona wyprodukowana. Tylko naczynia pokryte teflonem lub wykonane z aluminium anodowanego, będą bezpieczne podczas kontaktu z wysoką temperaturą. Wybierając naczynia stalowe, najlepiej zaopatrzyć się w te zrobione ze stali nierdzewnej odpornej na korozję i wytrzymałej na uszkodzenia mechaniczne.

Zalety menażki aluminiowej

Stojąc przed wyborem menażki turystycznej aluminiowej, warto poznać jej zalety. Po pierwsze, bierzmy pod uwagę menażki wykonane z aluminium anodowanego, ponieważ jest najbardziej odporne na korozję i gwarantuje bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością. Wielu producentów wychodzi naprzeciw użytkownikom aluminiowych menażek turystycznych i już na etapie projektowania naczynia dostosowuje jego wymiary do palników turystycznych. Aluminiowe menażki są także łatwe do utrzymania w czystości, lekkie, mają dość przystępne ceny. Ponadto bez problemu można w nich gotować, są solidne i wytrzymałe.

Zalety menażek ze stali nierdzewnej

Jeśli zależy Ci na kupnie menażki ze stali, celuj w te wykonane ze stali nierdzewnej. Wówczas będziesz mieć pewność, że zaopatrzyłeś się w menażkę turystyczną odporną na korozję i bezpieczną w kontakcie z żywnością. Menażka turystyczna ze stali nierdzewnej nie zwali nas z nóg swoją ceną, będzie solidna i wytrzymała. Bez problemu możemy ją wykorzystać do gotowania – nawet nad ogniskiem. Często sprzedawane są w wieloelementowych zestawach – dwa lub trzy naczynia o różnej średnicy, pokrywka służąca jako talerz lub deska do krojenia, sztućce, kubek

Zalety menażek plastikowych i silikonowych

Silikonowe i plastikowe menażki mają to do siebie, że bardziej służą jako miski i talerze niż naczynie do gotowania (gotować w nich absolutnie nie wolno, czemu – to chyba jasne – stopią się). Menażki turystyczne z plastiku i silikonu są za to świetne do przenoszenia posiłku z miejsca na miejsce, są przy tym oczywiście bardzo lekkie, łatwo je umyć. Co więcej dzięki zastosowanemu do produkcji materiałowi są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dlatego każdy znajdzie menażkę, która trafi w jego gust.

Do czego używać menażki turystycznej?

Do częstego gotowania najodpowiedniejsze są menażki z podgrzewaczem, wykonane z aluminium. Są one, jak to powyżej opisywaliśmy, specjalnie profilowane pod palnik, dzięki czemu łatwiej przygotować w nich posiłek.

Zapaleni biwakowcy z pewnością będą chcieć zaopatrzyć się w naczynia stalowe, w których ugotują lub podgrzeją zupę bezpośrednio nad ogniskiem.

Natomiast menażka turystyczna służąca głównie do przenoszeniu potraw, to naczynie plastikowe, składające się z kilku poziomów. Takie akcesoria wykorzystywane są często jako pojemniki na żywność i używane nie tylko podczas wypraw i obozów, ale również do transportowania jedzenia na terenie miasta – zabierania ciepłych posiłków do pracy lub na uczelnię.

Naczynia turystyczne – co oprócz menażki?

Oprócz menażki turystycznej z pewnością będziemy potrzebować innych naczyń. Podstawowym wyborem powinien być również kubek – przecież musimy z czegoś pić, kubek termiczny, do którego wlejemy ciepły napój na drogę czy talerzyk. Możemy zabrać ze sobą patelnie, garnki czy kociołki – wszystko zależy od tego, gdzie jedziemy i czy będziemy musieć transportować naczynia turystyczne ze sobą.

Naczynia turystyczne, podobnie jak menażki, są wykonane z aluminium, stali nierdzewnej lub plastiku. Posiadają szereg udogodnień, jak choćby składane rączki, uchwyty z karabińczykiem. W ofercie naczyń turystycznych możemy znaleźć np. nietłukące się szklanki, składające się na płasko miseczki i kubki, kieliszki do wina z odkręcaną nóżką.