Toalety turystyczne
Toalety turystyczne – jakie wybrać?
Toaleta turystyczna to obowiązkowy element biwaków, kempingów czy obozów outdoorowych. Nie ma się co śmiać i żartować – bez toalety pozostaje nam korzystanie z pobliskich zarośli, a to z całą pewnością nie zapewnia komfortu i nie jest rozwiązaniem zdrowym ani długofalowym. Jaką toaletę turystyczną wybrać? Jakie akcesoria do toalet turystycznych oferują producenci?
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Toalety turystyczne – niezbędnik każdej wyprawy
Toaleta turystyczna to rozwiązanie, które sprawdzi się podczas każdej wyprawy samochodowej z dala od stacji benzynowych, w czasie wakacji na łonie natury, w kamperach, pod namiotem, w domku letniskowym, na budowie, a nawet będzie pomocą dla ludzi chorych.
Profesjonalne toalety turystyczne mają przyjazny dla oka design, wysokość siedzenia zbliżoną do tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w codziennym funkcjonowaniu, dlatego nie musimy obawiać się bardzo niewygodnych pozycji czy załatwiania się niczym do dziecięcego nocnika.
Toalety turystyczne mogą posiadać także wbudowany panel sterowania z pompką do spłukiwania, wskaźnik poziomu wody w zbiorniku czystej wody czy wbudowany uchwyt na papier toaletowy.
Plastik dobrej jakości to materiał najczęściej wykorzystywany do produkcji przenośnych toalet. Toaleta skonstruowana jest z dwóch pojemników: na czystą wodę i na nieczystości.
Dużą zaletą toalet przenośnych jest łatwość ich opróżniania oraz wygoda z ich korzystania. Stosunkowo niewielkie gabaryty pozwalają na swobodny transport oraz umożliwiają bezproblemowe przechowywanie toalety przenośnej.
Problem z korzystaniem z toalet turystycznych, który odczuwali użytkownicy na łodziach, było pochylanie się urządzenia podczas rejsu. Na szczęście producenci wyszli naprzeciw potrzebom klientów i zastosowali w toaletach turystycznych mechaniczne przytwierdzenie toalety turystycznej do podłoża. Sama toaleta to koszt od 245 do 500 zł (standardowe opcje), natomiast zestaw mocujący do podłoża wyceniono na około 60 zł.
Toalety turystyczne dla dzieci
Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem w podróż, zapewne zdajesz sobie sprawę, jak bardzo problematyczne bywa załatwianie przez pociechę potrzeb fizjologicznych po okresie odpieluchowania. Nie chodzi wcale o niedostępność toalet na trasie, ale raczej o brak dostosowania ubikacji do używania ich przez dzieci (brak nakładek na sedes, brak stopni, za dalekie umiejscowienie papieru toaletowego etc.). Często dzieci mają blokadę przed wypróżnianiem się na niedomowej ubikacji.
Wówczas warto zaopatrzyć się w mini-toaletę turystyczną dla dzieci. Są to toalety mniejszych rozmiarów, lekkie, łatwe do przenoszenia i przewożenia. Toaletę dla dzieci można wziąć ze sobą do bagażnika samochodu w każdą podróż, aby zawsze służyła na czas.
Kupujemy toaletę turystyczną – jak jest zbudowana?
Toalety turystyczne składają się z dwóch zbiorników: górnego na wodę czystą służącą do spłukiwania oraz zbiornika dolnego, gdzie gromadzone są nieczystości.
W skład zbiornika górnego, czyli spłuczki, wchodzą takie elementy jak deska sedesowa, muszla ustępowa, zbiornik wody czystej razem z wlewem i nakrętką oraz pompka do spłukiwania.
Dzięki zastosowaniu pompki do spłukiwania woda dokładnie omywa całą muszlę ustępową i dokładnie spłukuje nieczystości. Wyróżniamy na rynku toalety turystyczne z ręcznymi pompkami: mieszkową i tłokową oraz pompkę elektryczną, zasilaną bateryjnie.
Dolna część toalety turystycznej to zbiornik na nieczystości z rurą do opróżniania zbiornika i nakrętką, przycisk odpowietrzający, dzięki któremu nie dochodzi do chlapania podczas opróżniania toalety, a także często dodatkowe miejsce na przechowywanie płynów dezynfekujących.
Ponadto w skład zbiornika na nieczystości wchodzi wspomniany już wskaźnik napełnienia i zawór zamykający dostęp dla nieczystości wraz z obsługującą go rączką i uszczelką wargową. W dolnej części toalety jest też poręczny uchwyt, dzięki któremu możemy wygodnie transportować i opróżniać zbiornik.
Oba zbiorniki łączy się przez zatrzaski gwarantujące mocne złączenie i stabilność podczas użytkowania.
Ograniczone miejsce na postawienie toalety turystycznej – jak rozwiązać problem?
Niestety często borykamy się z problemem braku miejsca na postawienie toalety turystycznej. Sytuacja taka często ma miejsce w kamperach, przyczepach kempingowych czy prowizorycznych łazienkach obozowych o niestandardowym rozkładzie i niewielkim metrażu. Aby rozwiązać ten problem, możemy wybrać toaletę turystyczną:
- Kasetową: z muszlą obracającą się na podstawie o 360 stopni zapewnia nieskończenie wiele opcji ustawienia w ekstremalnie małych przestrzeniach.
- Niską: o niewielkich rozmiarach wpasowują się w ciasne przestrzenie, nawet na podestach, bez zmniejszania wygody użytkowania.
- Kompaktową: ze spłuczką w formie pedału są teraz dostępne jako toalety z maceratorem i toalety próżniowe, w małych łazienkach nie trzeba więc polegać jedynie na toaletach ze spłukiwaniem grawitacyjnym.
- Przenośną: powszechnie stosowane w małych kampervanach i na polach namiotowych, składają się z lekkiej, plastikowej muszli i małego zbiornika ściekowego. Gdy zbiornik się wypełni, można odłączyć go od sedesu i muszli, opróżnić do standardowej toalety lub innego miejsca utylizacji ścieków, a następnie ponownie przymocować do muszli.