Nosidełka turystyczne

Jakie nosidełka turystyczne wybrać?

Ofertą nosidełek turystycznych żywo zainteresowani są rodzice, których pociechy na tyle podrosły, że mogą wspólnie z nimi wybrać się na pieszą wędrówkę w góry, po lesie czy nad piękne jezioro. Niestety istnieją przeszkody, które uniemożliwiają dziecku pokonanie dłuższych dystansów na równi z rodzicami: maluszek nie potrafi jeszcze chodzić, a jeśli potrafi, nie jest w stanie przejść znacznej odległości, ponieważ zdecydowanie szybciej się męczy i rezygnuje z dalszej wędrówki. W tym miejscu na pomoc wychodzą producenci nosidełek turystycznych. Jakie nosidełko turystyczne wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka turystycznego?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Nosidełko turystyczne – niezbędnik każdego wędrującego rodzica

Pokazywanie świata dziecku to jedno z najwspanialszych przeżyć, jakie towarzyszy młodym rodzicom. Lubisz aktywnie spędzać czas? Nie preferujesz biernego siedzenia w domu przed telewizorem lub komputerem? Zapewne chciałbyś zaszczepić miłość do przyrody swojemu dziecku. Jeśli przed narodzinami potomka często spędzałeś wolne chwile na łonie natury, pewnie w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia pociechy musiałeś zrezygnować lub ograniczyć spontaniczne wypady w góry na rzecz opieki i odpoczynku.

Na szczęście po kilku miesiącach przychodzi czas, kiedy dziecko możesz zabrać ze sobą. Do tej pory na pewno spacerowaliście z wózkiem po w miarę równych drogach czy chodnikach, natomiast ten środek transportu nie sprawdzi się na wąskich ścieżkach, w lesie czy na plaży, gdzie kółeczka uniemożliwiają sprawne przemieszczanie się.

W tym miejscu naprzeciw rodzicom wychodzą producenci nosidełek turystycznych. Oferują szeroką gamę nosidełek, które pozwalają bezpiecznie i komfortowo przenosić dziecko podczas pieszych wędrówek. Nosidełko może być także rezerwą – czasami maluch chce przejść początkową trasę samodzielnie, ale po jakimś czasie się zmęczy, a nosidełko będzie wybawieniem i alternatywą do niesienia dziecka na rękach albo „na barana”.

 Nosidełko turystyczne – kiedy można włożyć do niego dziecko?

Pierwszym, podstawowym kryterium używania nosidełka turystycznego jest wiek dziecka, z którym w parze idzie rozwój motoryczno-ruchowy. Chyba nie wyobrażamy sobie wsadzenia do nosidełka turystycznego niemowlęcia, które nie trzyma samodzielnie głowy czy nie potrafi siedzieć. Dopiero spełnienie tych dwóch wymagań pozwala na rozważenie opcji nosidełka turystycznego dla dziecka. Zwykle taka możliwość wchodzi w grę około 9 miesiąca życia maluszka.

Zaleca się, aby dziecko przenoszone w nosidełku turystycznym nie ważyło więcej niż 20 kg, ponieważ najczęściej do takiej wagi dostosowane są nosidełka. Ciężko stwierdzić, jak to przekłada się na wiek, ponieważ niektóre dzieci taką wagę osiągną w wieku 5, inne w wieku 7 lat. Natomiast noszenie w ten sposób dziecka traktujmy zdroworozsądkowo. Pamiętajmy, że wiele starszych dzieci ma syndrom „leniwych nóżek” i nawet 7 latek po przejściu 100 metrów może domagać się noszenia – rodzice, nie dajcie się. Uczcie dzieci hartu ducha i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów.

Bezpieczny ciągły czas przenoszenia dziecka w nosidełku turystycznym to przeważnie 1 godzina. Po tym czasie należy zrobić kilkuminutową przerwę, która przyda się zarówno dziecku, jak i osobie, która maluszka przenosi.

Bezpieczeństwo nosidełek turystycznych

Podstawowa kwestia, którą zawsze powinni rozważyć rodzice przed wyborem danego sprzętu przeznaczonego dla dziecka, jest oczywiście jego bezpieczeństwo i wpływ na maluszka. Nie sposób nie pochylić się nad tym problemem przy wyborze nosidełka turystycznego, tym bardziej że nie jest to niezbędnik każdego rodzica i zwykle kupujemy go przed konkretną wyprawą lub wcale, jeśli nie chcemy w ten sposób przenosić dziecka.

W nosidełku turystycznym dziecko przypinamy pasami bezpieczeństwa do specjalnej klamry, dzięki czemu maluszek na pewno sam nie odepnie pasów i nie opuści samowolnie nosidełka.

Nosidełko przypomina krzesełko, albo plecak, w którym umiejscawiamy dziecko i ubieramy go na plecy. Dziecko tym sposobem znajduje się w pozycji siedzącej przez całą wędrówkę. Co ważne, dziecko nie powinno w nosidełku turystycznym spać, ponieważ większość nosidełek nie gwarantuje dobrego oparcia dla bezwładnej wówczas głowy, co stanowi zagrożenie dla kręgosłupa. Jeśli dziecko zaśnie w nosidełku turystycznym, przerwij wędrówkę na ten czas. Najlepiej postaraj się wybrać na wędrówkę taki moment w ciągu doby, w którym jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko zaśnie (np. rano, niedługo po przespaniu nocy lub po popołudniowej drzemce, kiedy pociecha jest wypoczęta i chętnie będzie obserwować świat z poziomu nosidełka turystycznego).

Kupujemy nosidełko turystyczne – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o zakup nosidełka turystycznego, zwykle w parze idzie jakość – cena. Droższe modele będą zdecydowanie wygodniejsze dla naszego kręgosłupa, dlatego warto zainwestować większą kwotę, aby dłużej czuć się podczas wędrówek komfortowo.

System nośny dla rodzica jest bardzo ważny. Pas biodrowy powinien być szeroki, szelki również szerokie i miękkie, dobrze rozkładające ciężar. Ważny jest też zakres regulacji. Nie wszystkie nosidełka będą miały szeroki zakres regulacji ze względu na wzrost rodzica. Lepiej sprawdzić to przed zakupem. Siedzisko dziecka powinno być regulowane w płaszczyźnie góra i dół. Bardzo przydatny jest daszek, który chroni przed słońcem i małym deszczem. Dobrą sprawą jest karabińczyk umożliwiający montaż maskotki.