Kreatywne

Jak nauczyć dziecko myślenia abstrakcyjnego?

Jedną z najważniejszych umiejętności, jakie powinna dawać dzieciom zabawa, jest rozwój kreatywności. Współcześnie dla maluchów, a także starszych dzieci producenci przygotowują wiele zabawek kreatywnych. Ich zadaniem jest rozbudzić wyobraźnie i nauczyć abstrakcyjnego myślenia. Dzięki temu rozwój dziecka będzie prawidłowy, a w przyszłości będzie ono łatwiej przyswajać informacje z edukacji przedszkolnej i szkolnej. W tej kategorii zabawek dla dzieci oferujemy te kreatywne dla chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Pierwsze zabawki kreatywne do pokoju dziecięcego można wprowadzić już, kiedy skończy ono 12 miesięcy. Wybór jest naprawdę szeroki i duży.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rodzaje zabawek kreatywnych

Zabawki kreatywne dla dzieci przybierają różne formy. W naszym sklepie oferujemy m.in. naprasowanki na ubrania, zestawy naukowe i typu zrób to sam, akcesoria do samodzielnego robienia biżuterii, malowanki, zestawy do szycia, wyszywania i tkanie, tworzenia piaskowych obrazków, magicznych sztuczek, hodowanie i uprawy roślin, małego archeologa, orgiami. Dają one możliwość ciekawego i twórczego spędzenia czasu nie tylko dziecku, ale i dorosłym, którzy dołączą do zabawy. Z racji tego, że współpracujemy z cenionymi producentami akcesoriów dla dzieci, mamy pewność, że znajdujące się w naszej ofercie zabawki kreatywne są bezpieczne dla najmłodszych i spełniają wyśrubowane normy.

Co dają zabawki kreatywne?

Zabawki kreatywne zostały skonstruowane tak, aby podczas zabawy nimi dziecko odkrywało i pozwało otaczająca go rzeczywistość, a także rozwija różne umiejętności. Dlatego też tak ważne jest dobranie zabawki do wieku i możliwości dziecka. Brak zastosowania kryterium wiekowego sprawia bowiem, że zabawka kreatywne będzie dla dziecka zbyt nudna lub wręcz przeciwnie za trudna w użytkowaniu. Zabawki rozbudzające kreatywność przeznaczone są zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek, są też takie, które dedykowane są jednej płci.

Ciekawymi pozycjami są również zabawki kreatywno-edukacyjne ich zadanie to nie tylko pobudzenie i rozwijanie wyobraźni, ale także ćwiczenie zdolności manualnych, rozwój logicznego myślenia, koncentracji, refleksu i spostrzegawczości.

Zabawki kreatywne dla rocznego dziecka

Po zabawki kreatywne sięgać mogą rodzice rocznych maluchów. Na typ etapie rozwoju zabawki powinny być proste i skupiać się na nauce podstawowych umiejętności. Najlepsze zabawki kreatywne dla rocznego dziecka to te kolorowe, które angażują i pobudzają zmysły. Mogą one posiadać sygnały dźwiękowe i świetlne, które dodatkowo uatrakcyjnią przedmiot. Przykładami zabawek kreatywnych dla rocznika są zabawki – książeczki (również te do kąpieli), kolorowe kostki, zabawki do wózka typu zawieszki, grzechotki, karuzele, klocki drewniane, pluszowe lub piankowe. Dobrym pomysłem są też zabawki do ciągnięcia za sobą.

Zabawki kreatywne dla 2 – latka

Wraz z wiekiem dziecka zwiększa się wybór zabawek pobudzających wyobraźnią. 2-latek może zacząć bawić się wybranymi masami plastycznymi, lepiąc z nich różne kształty. Dobrym rozwiązaniem są też pierwsze gry kreatywne np. proste memory oraz zabawek mozaiki, które polegają na odtworzeniu za pomocą kolorowych elementów malowanych obrazków.

Zabawki kreatywne dla 3 – latka

Zestawy koralików do nawlekania, magnetyczne cyferki i literki, plastelina, modelina czy ciastolina, tablice edukacyjne, zestawy piękności, magiczny piasek, puzzle i gry to idealne zabawki kreatywne dla 3-latków. W większości znają one już podstawy i mogą zająć się poszerzeniem swojej wiedzy o świecie. 3 – latek umie też na dłużej skoncentrować uwagę, dlatego można mu zaproponować bardziej skomplikowane i zaawansowane zabawki kreatywne.

Zabawki kreatywne dla 4 – latka

U 4-latków na wyobraźnię dobrze wpływają zabawy z użyciem mas plastycznych, szczególnie piasku kinetycznego, mozaiki, zestawy do zabawy w dorosłych, wyklejanki i malowanki, zestawy naukowe czy botaniczne. 4 – latki mogą też sięgnąć po torby do kolorowania czy zestawy do wyszywania.

Zabawki kreatywne dla 5 – latków

U 5-latków dobrze jest położyć nacisk na rozwój myślenia przestrzennego oraz kreatywnego. Pomogą w tym takie zabawki kreatywne jak klocki magnetyczne zestawy do dziergania i wyklejanek, stempelki, filcowe robótki, roboty do samodzielnego złożenia czy puzzle.

Zabawki kreatywne dla starszaków

Zabawkami kreatywnymi bawić się mogą nawet dzieci w wieku szkolnym. Producenci oferują dla nich większość wymienionych wyżej gier i zabawek. Różnica polega jedynie na stopniu trudności. Im dzieci są starsze, tym wyszywanki, malowanki czy układanki będą trudniejsze, a liczba elementów będzie większa. 7 czy 8-latki mogą np. grać w gry uczące podstaw ekonomii i przedsiębiorczości, czy też samodzielnie konstruować roboty, ucząc się tym samym działania obwodów elektronicznych.

Jak wybierać zabawki kreatywne?

Przede wszystkim zabawki kreatywne powinny być dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Dopasowanie to jest powiązane z bezpieczeństwem. Zabawki kreatywne dla najmłodszych nie mogą zawierać małych elementów, ostrych krawędzi czy innych części mogących stanowić zagrożenie. Dobrze jest też wybierać zabawki kreatywne dostosowane do zainteresowań dziecka. Jedne maluch będzie wolała rysować, inny bawić się w małego naukowca – dobrze jest to wziąć pod uwagę i nie zmuszą dziecka do aktywności, na jaką nie ma ochoty.