Zabawki interaktywne dla dzieci

Zabawki z reakcjami

Coraz częściej w pokojach dziecięcych goszczą zabawki interakcyjne. Rodzice wybierają je jako te, które mają wspomóc rozwój dziecka i nauczyć go nowych umiejętności. Zabawki interaktywne są atrakcyjnie nie tylko dla rodziców, ale i dla dzieci. Dostępne są one wielu opcjach i przeznaczone dla różnych kategorii wiekowych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne to te, które wprowadzają dziecko w świat dźwięków i kolorów. Ich zadaniem jest nie tylko dostarczać maluchowi rozrywki, ale także i uczyć. Interaktywność zabawek polega na zdolności na reagowanie przez nie na dotyk dziecka. Po naciśnięciu konkretnego guzika zabawka odpowiadają w określony sposób, np. mówi, śpiewa, liczy. Interaktywne zabawki zazwyczaj przybierają postać pluszaków z plastikowymi elementami. Popularne są też zabawki w formie lalek, plastikowych zwierzątek czynników edukacyjnych. Zabawki interaktywne często mylone są z zabawkami edukacyjnymi.

Od kiedy zabawki interaktywne?

Zabawki interaktywne można wykorzystywać już od pierwszych miesięcy życia dziecka.  Naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór zabawek interaktywnych dla niemowląt, a także dla starszych dzieci. Są one stworzone przez renomowane marki takie jak: Fisher Price, Smily Play, Dumel, Vtech czy Clementoni.

Pierwsze zabawki interakcyjne te dedykowane dla niemowląt są tymi, które nie mogą zbytnio stymulować i przebodźcować malucha. Rola edukacyjna zabawek interakcyjnych dla niemowląt jest raczej znikoma. Ich zadaniem nie jest nauką alfabetu czy liczenia, a jednie szumienie, mruczenie i wspomaganie bodźców sensorycznych dziecka. O większej interaktywności mówimy w przypadku zabawek dla starszych maluchów, tych, które ukończyły pierwszy rok życia. U takiego dziecka zmysły są już rozwinięte i nie jest ono tak wrażliwe, jednocześnie potrzebuje ono zaawansowanych zabawek, by móc się rozwijać. Zabawki interaktywne na roczek to te, których zadaniem jest uczyć. Mogą one np. wspomagać naukę kolorów czy części ciała. Ich działanie wymaga wykonania przez dziecko ruchu i większego zainteresowania.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz też zabawki interaktywne dla starszaków, które będą uczyć alfabetu, liczb czy słówek języka obcego. Psychologowie i specjaliści od rozwoju dziecka przestrzegają, aby dzieciom w każdym wieku dawkować wrażenia zapewniane przez zabawki interaktywne. Zbyt częste i długotrwałe ich używanie może prowadzić do przebodźcowania, a tym samym do nerwowości, zaburzeń snu czy problemów z koncentracją. Należy także pamiętać, że zabawki interaktywnie nie mogą być jedynym źródłem pozwania przez dziecko świata i jego mechanizmów.

Jak wybrać najlepszą zabawkę interakcyjną?

Wybierając zabawkę interaktywną dla dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim gadżet powinien być dopasowany do wieku i możliwości rozwojowych malucha. Nie wszystkie zabawki sprawdza się na każdym etapie rozwoju. Niektóre będą dla dzieci zbyt nudne lub wręcz przeciwnie – za bardzo skomplikowane.

Zabawkę interaktywną warto również dobrać do zainteresowań dziecka. Zabawka może przybierać kształt ulubionego zwierzęcia lub przedmiotu np. samochody. Na podstawie znajomości dziecka rodzic powinien dobrać kolor, kształt i funkcje zabawki interaktywnej.

Kupując gadżet, nie można również pominąć kwestii bezpieczeństwa. Zabawki interaktywne tak jak wszystkie inne muszą być opatrzone atestami i certyfikatami, producent powinien także poinformować, do jakiej kategorii wiekowej dedykowana jest zabawka. Na bezpieczeństwo zabawki wpływa również materiał jej wykonania. Musi być on trwały i solidny. Należy uważać na drobne elementy, które nie są na stałe przytwierdzone – w przypadku małych dzieci istnieje ryzyko, że zostaną one połknięte.

Istotne jest to, aby zabawki interaktywne faktycznie i rzeczywiście oddziaływały na zmysły malucha i pozwały na jego rozwój. Zabawki powinny pomagać w zdobywaniu nowych umiejętności i wiedzy.

Rodzaje zabawek interaktywnych

Zabawki interaktywne przybierają różne formy. Część z modeli dedykowanych jest dziewczynkom, inne chłopcom. W naszym sklepie znajdziesz się też szeroka gama uniwersalnych zabawek interaktywnych, które ucieszą obydwie płcie. Najpopularniejsze modele to krzesełka i stoliki edukacyjne, które umożliwiają zabawę w wielu wariantach. Wyposażone są one w interaktywne przyciski, które wydają dźwięki. Tego typu gadżety pozwalają na naukę literek, piosenek, cyferek czy podstaw języka obcego – najczęściej języka angielskiego. Krzesełka i stoliki edukacyjne to idealne zabawki dla dzieci, które ukończyły 2 rok życia. Dla mniejszych maluchów dedykowane są interaktywne pluszaki, czyli mówiące lalki, szczekające pieski czy śpiewające misie. Maluchy chętnie bawią się także zestawami tematycznymi takimi jak farma czy warsztat samochodowy. W skład takich zabawek interaktywnych wchodzą figurki wydające właściwe odgłosy np. zwierzęce. Zabawa takimi zestawami daje mnóstwo frajdy, a także uczą.

Zabawki interaktywne to popularne gadżety wybierane przez rodziców. Sprawdzają się też jako prezent dla malucha. Grają, śpiewają, mówią, a tym samym wspomagają rozwój dziecka od pierwszych miesięcy życia. Kolorowe i wyraziste zachęcają do zabawy i budzą zainteresowanie. Wybór zabawek interaktywnych jest przeogromny, a w naszym sklepie znajdziesz te renomowanych marek.