Zabawki optyczne

Złudzenia optyczne i inne zabawy dla dzieci

Zabawki optyczne przynoszą mnóstwo frajdy dzieciom w każdym wieku. Chętnie bawić będą się niemi kilkunastomiesięczne maluchy, jak i starszaki chodzące do szkoły lub przedszkola. Działanie zabawek optycznych jest bardzo proste. Ich podstawowym zadaniem jest produkować iluzję ruchu, czyli animację stycznych, pojedynczych obrazów. W kategorii zabawek optycznych można znaleźć też takie sprzęty jak kalejdoskop, lupa, mikroskop, teleskop, luneta, lornetka czy całe zestawy optyczne. Większość zabawek optycznych przeznaczona jest dla dzieci, które ukończyły już 3 lat.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Podstawowa zabawka optyczna – kalejdoskop

Podstawową zabawką optyczną, po którą sięgnąć może już 3 latek jest kalejdoskop. Jest to zabawka przyjmująca kształt tuby, w której zamknięte są kolorowe szkiełka oraz zwierciadło zamontowane w specjalny sposób. Szkiełka odbijają się wielokrotnie w lustrach, co prowadzi do powstania symetrycznych figur. Kiedy dziecko delikatnie poruszy kalejdoskopem, to figury do razy się zmieniają. W ten sposób powstają ładne i ciekawe zjawiska. Chociaż każdy kalejdoskop działa na podobnych zasady, to w naszym sklepie znajdziesz kilka modeli tego urządzenia. Najprostsze to te w kształcie tuby z ukrytymi w środku szkiełkami i zwierciadłami. Koszt takiej zabawki optycznej to ok. 10 złotych. Alternatywą są bajkowe kalejdoskopy, które ozdobione są postaciami ze znanych i lubianych przez najmłodszych kreskówek.

Kalejdoskop to świetna i tania zabawka optyczna, która sprawi mnóstwo radości. Warto pokazać ją dziecku, chociażby ze względu na możliwość podania magii kolorów i kształtów, które ulegają zmianie przy najmniejszym dotknięciu tuby.

Lornetka dla dziecka

Ciekawą zabawką optyczną dla dziecka jest też zabawowa lornetka. W naszym sklepie znaleźć można zabawkowe lornetki, które nie są zbyt ciężkie i za duże. Dzięki temu dziecko może ją wygodnie trzymać i bawić się nią bez strachu, że upuści ciężki przedmiot. Wybierając lornetkę dla dziecka, dobrze jest te zwrócić uwagę na modele, które posiadają duże pole widzenia. Ułatwi to małym obserwatorom śledzenie otaczającego ich świata. Zasada jest dość prosta: im większe pole widzenia, tym większy komfort obserwacji. Lornetka dla dziecka powinna mieć też możliwość regulowania rozstawu okularów.

Mikroskop dla dziecka – jaki wybrać?

Poważniejsza i bardziej zaawansowaną zabawką optycznąmikroskopy dziecięce. Takie urządzenie ucieszy każdego małego naukowca i pomoże mu rozwijać zainteresowania i zdolności. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór mikroskopów dla dzieci. Ceny takich zabawek zaczynają się do 50 zł i idą w górę. Często mikroskopy dla dzieci sprzedawane są jako całe zestawy, w których dodatkowo znajdują się ponadstandardowe akcesoria takie jak np. szpatułka, pipeta, skalpel, mieszadełko, pęseta, fiolki z odczynnikami, zamykana próbka, menzurka, szalka Petriego, szkło powiększające, gotowe do oglądania preparaty, szkiełka podstawowe i nakrywkowe, markery na szkiełka, zapasowa żarówka, walizka, fiolki na próbki.

Za pomocą mikroskopu dziecko kilkukrotnie będzie mogło powiększyć wybrany obiekt i dokładnie przyjrzeć się jego budowie. Wybierając mikroskop dla dziecka, warto sprawdzi, jaki zakresie powiększenia będzie miał sprzęt – im jest on większy, tym lepiej.

Teleskop dla dziecka

Popularnymi zabawkami optycznymi są również teleskopy dziecięce. Ją to urządzenia droższe i zaawansowane, a przez to przeznaczone do użytku starszaków. Za pomocą teleskopu dziecko będzie mogło nie tylko podglądać sąsiadów, ale także obserwować niebo. Warto tutaj zaznaczyć, że tańszą i mniej skomplikowaną zabawką optyczną, która ma podobne właściwości jak teleskop, jest luneta. Pozwala ona dostrzec gwiazdy, a w przypadku dziecka z dużą wyobraźnią nawet i kratery na Księżycu.

Teleskopy dla dzieci występują w wielu modelach i odmianach. W naszym sklepie znajdziesz zarówno teleskopy stacjonarne, jak i modele mobilne. Ważne jest też, aby sprzęt, jego parametry, funkcjonalności i możliwości dopasować do wieku dziecka. 7- latek nie potrzebuje tak zaawansowanego teleskopu jak 16 – letni badacz nieba. Pierwsze kroki w astronomii można stawiać z pomocą zabawkowego teleskopu o niskiej lub średniej jakości optycznej i mechanicznej – zaawansowane konstrukcje nie są potrzebne. Pierwszy teleskop dla dziecka powinien być urządzeniem prosty solidnie wykonanym i intuicyjnym w obsłudze.  Dobrze jest też pamiętać, że rodzaj teleskopu powinien być dobrany do warunków, w jakich niebo będzie się oberwać. W przypadku obserwacji czynionych w dużych miastach lub w ich pobliżu o wiele lepiej sprawdzają się lunety.

Zabawki optyczne to ciekawe urządzenia, które przyczyniają się nie tylko do rozrywki, ale i edukacji najmłodszych. Przynoszą one mnóstwo frajdy, a także pozwalają na dokładniejsze odkrywanie otaczającego nas świata i praw nim rządzących. Z zabawek optycznych ucieszą się szczególnie te dzieci, które wykazują zainteresowanie naturą, biologią, astronomią czy kosmosem. Zabawki optyczne pozwolą im rozwijać te zainteresowania i poszerzać wiedzę.