Zabawki edukacyjne

Nauka poprzez zabawę

Zabawa przez pierwsze kilka lat to podstawowe zadanie dziecka. To zabawa zapewni mu rozrywkę, frajdę, ale także naukę. Podaje się, że maluchy najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach dużą popularnością i zainteresowaniem cieszą się zabawki edukacyjne. Te przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Zabawkami edukacyjnymi mogą bawić się już roczne szkraby. Oferujemy również szeroki wybór zabawek edukacyjnych dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rodzaje zabawek edukacyjnych

Zabawki edukacyjne mogą dostarczyć dzieciom wiedzy z różnych dziedzin życia. Te przeznaczone dla najmłodszych pozwalają na naukę pierwszych słów, kolorów czy kształtów. Oprócz tego popularne zabawki edukacyjne to te do nauki: liczenia, godzin, czytania, zwierzętach, języka obcego, świecie, pieniądzach, człowieku. Zabawki edukacyjne mogą przybierać różne formy od gier planszowych, przez interaktywne globusy, aż do tablic edukacyjnych.

Rolą zabawek edukacyjnych dla dzieci jest nie tylko uczenie nowych umiejętności i przekazywanie wiedzy, ale także i bawienie oraz dostarczanie rozrywki. Należy pamiętać, że dzieci głównie uczą się przez zabawę, dlatego zabawki poszerzające wiedzę nie mogą być postrzegane przez maluchów jako te nudne i mało atrakcyjne. Atrakcyjność zabawek edukacyjnych powinna się przejawiać nie tylko w funkcjonalnościach, ale ciekawym i estetycznym wyglądzie.

Jak wybrać zabawki edukacyjne dla dzieci?

Mnogość zabawek edukacyjnych sprawia, że wybór tej idealnej nie jest najłatwiejszy. Aby mieć pewność, że zabawka będzie odpowiednia dla dziecka, musi być ona dostosowana do wieku użytkownika. Dziecko powinno maksymalnie wykorzystać możliwości zabawki edukacyjnej. Jej używanie nie powinno być dla dziecka zbyt trudne, zabawka nie powinna też nudzić malucha. W wyborze zabawki edukacyjne dostosowanej do wieku pociechy pomagają oznaczenia wiekowe producentów. Znajdują się one zawsze na opakowaniu produktu i informują, od jakiego wieku dziecko może używać zabawki edukacyjne. Oznaczenie wiekowe pozwolą również zachować bezpieczeństwo. Wybierając zabawkę edukacyjną zgodnie z nimi, ma się gwarancję, że produkt nie będzie zawierał niebezpiecznych elementów dla najmłodszych. Na to należy zwrócić uwagę, przede wszystkim wybierając zabawki dla dzieci poniżej 3 roku życia, które mogą połknąć małe części.

Zabawki edukacyjne powinny być dobre do zainteresowań i predyspozycji dziecka. Jedne maluchy będą wolały uczyć się o świecie, inne będą przejawiać duże zainteresowanie językami obcymi. Rodzice powinny pamiętać, że dzieci nie powinno się zmuszać do używania zabawki edukacyjnej. Zabawa nią powinna być frajdą i przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Oczywiście dziecko warto zachęcą do poszerzania wiedzy i odkrywania nowych, nieznanych mu jeszcze dziedzin życia. Wskazuje się, że najlepsze zabawki edukacyjne to te, które służą wszechstronnemu rozwojowi, a zwłaszcza przygotowywania dziecka do życia i funkcjonowania w społeczeństwie.

Jak dobrać zabawki edukacyjne do wieku dziecka?

Kluczowe jest dobranie zabawek edukacyjnych do wieku dziecka. Tylko to zapewni sukces edukacji przez zabawę. Pierwsze zabawki edukacyjne te dedykowane dzieciom poniżej 12 miesiąca życia powinny skupiać się na pobudzeniu zmysłów. Można wybierać więc pomiędzy interaktywnymi grzechotkami, pozytywkami, misami czy gryzakami. Gdy maluch zaczyna uczyć się przemieszać dobrze stawiać na zabawki edukacyjne, które pozywają ćwiczyć koordynację ruchową i wzrokową oraz słuch. Pomoc w tym mogą miękkiej piłki, bączek czy zabawki do pchania.

Zabawki edukacyjne do 1-2 latków to te, które stawiają na rozwój motoryki, czyli wspomagają sprawności ciała. Maluchy w tym wieku szczególnie chętnie bawią się klockami i prostymi układankami, kuchennymi farbkami, piłka, samochodami na sznurki oraz wózkami dla lalek.

Na kolejnym etapie rozwoju dziecko potrzebuje zabawek edukacyjnych pozwalających na rozwój małej motoryki, czyli tych rozwijających sprawność ruchową ręki. W tym wieku dziecko poradzi sobie z konstruowaniem budowli, układaniem puzzli i koralików, malowaniem farbami.

W wieku 7-10 lat warto sięgnąć po zabawki edukacyjne, które będą uczyć dziecko ról społecznych. Na tym etapie życia warto wdrożyć do zabawy zestawy tematyczne np. mały farmer, mały lekarz czy zestaw pani domu. Dobrze jest też zabawkami edukacyjnymi wspierać szkolną edukację, czyli liczenie, pisanie czy czytanie. W tym wieku u dziecka zaczynają się też pojawiać pierwsze poważniejsze zainteresowania np. przyrodą, geografią czy historią – zabawki edukacyjne mogą je wspierać i rozwijać.

Producenci zabawek edukacyjnych

W naszym sklepie znajdziesz zabawki edukacyjne cenionych i renomowanych marek. Oferujemy produkty takich firm jak Goki, Lisciani, Clementoni, Small Foot, Alexander, Trefl, Haba, ZACHEM, BamBam i inni. Każda z zabawek opatrzona jest wymaganymi przez prawo certyfikatami i atestami, przez co jest całkowicie bezpieczna dla dzieci. Nasz sklep oferuje zabawki edukacyjne w atrakcyjnych, często promocyjnych cenach. Najprostsze można kupić już za kilka złotych.