Gryfy i zaciski

Akcesoria do sztang

Gryfy i zaciski to sprzęty, które pozwalają budować masę oraz wzmacniać i modelować mięśnie. Wykorzystuje się je przy treningu siłowym. Znaczenie wpływają one na efektywność ćwiczeń. Gryfy i zaciski można stosować przy treningach ze sztangą. W naszym sklepie można kupić najpopularniejsze gryfy i zaciski takich producentów jak HMS, Meteor oraz Axer.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym są gryfy i zaciski treningowe?

Gryf to pręt lub drążek, koty jest podstawowym elementem składowym sztangi do ćwiczeń. To na niego nakłada się obciążenia symetrycznie z obu stron, a na koniec zabezpieczana oba końce specjalnymi śrubami. Gryfy mają zastosowanie w treningach siłowych.

Rodzaje gryfów do sztangi

Gryfy do sztangi występują w kilku rodzajach. W naszym sklepie nabyć można:

  • Gryfy proste. Najlepsze do treningu na poszczególne partie klatki piersiowej.
  • Gryfy łamane. To najbardziej powyginane pręty, działające na zasadzie tym lepszej pracy szczytu głowy mięśnia, im bardziej złamany jest gryf do sztangi lub też gryf fitness.
  • Gryfy krótkie. Idealne jako poręczne hantle. Umożliwiają one bardzo uniwersalne, wszechstronne wykonywanie treningów, ponieważ angażują wszystkie grupy mięśni, a szczególnie górnej połowy ciała (tricepsy, bicepsy, przedramiona, barki, klatkę piersiową, plecy).
  • Kratownice. To gryfy do bicepsów i gryfy do tricepsów.

Najlepsze gryfy i zaciski treningowe

Na jakość gryfów do sztangi spływa kilka elementów. Ważny jest przede wszystkim materiał ich wykonania. Za najlepsze modele uznaje się te wykonane z chromu. Są to najczęstsze gryfy na rynku. Solidne są też gryfy i zaciski treningowe ze stali hartowanej, gumy oraz żeliwa. Tańsze, ale mniej solidne są akcesoria z tworzywa sztucznego, pokryte stalą hartowaną. Ich cena wynosi ok. 30 złotych. Cechą charakterystyczną takich gryfów jest niska waga ok. 0,6 kg. Tego typu gryfy i zaciski idealnie spisują się jako uzupełnienie domowej siłowni. Niewielkie rozmiary dają duży komfort ćwiczenia, a także ułatwiają zabranie akcesoriów ze sobą w podróż.

Gryfy i zaciski olimpijskie

W naszym sklepie można zakupić gryfy i zaciski o wadze olimpijskiej. Ta wynosi dla poszczególnych akcesoriów:

  • Gryf męski waży 20 kilogramów oraz ma 2,20 metra długości.
  • Gryf damski waży 15 kilogramów oraz ma 2,10 metra długości.
  • Zacisk olimpijski waży 2,5 kilograma.

Parametry gryfów do sztangi

Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest średnica gryfu do sztangi. Przez specjalistów polecane są modele, których grubość wynosi przynajmniej 30 milimetrów. Przy mniejszej średnicy wygodą użytkowania zmniejsza się. Mała średnica może też wpłać na samą wytrzymałość akcesorium, które jest regularnie poddawane obciążeniu. Niewskazane są też gryfy ze zbyt dużą średnicą. Powodują one problemy ze stabilnością chwytu.

Ważnym parametrem gryfów jest też ich szerokość. Gryfy do hantli najczęściej liczą sobie po 30-40 cm długości. Długość tych do wyciskania wynosi natomiast od 120 do 220 centymetrów. Krótsze gryfy liczące od 120-150 cm można wykorzystywać do różnych ćwiczeń na stojąco, siedząco, leżąco. Ograniczają jednak możliwy rozstaw ramion. Osoby, które ćwiczą na ławkach, powinny kupować uniwersalne sztangi o długości 180-200 centymów. Pozwalają one szerzej rozstawić ramiona, co mocniej wpływa na bicepsy. Najdłuższe sztangi mierzące ok. 220 centymetrów przeznaczone są dla osób zaawansowanych, o dużych wymaganiach i oczekiwaniach.

Gryfy proste

Istotnym parametrem jest też forma gryfu. Akcesoria te mają różne kształty. W naszym sklepie dostępne są gryfy proste i łamane. Gryfy proste to te dedykowane ćwiczeniom nakierowanym na wzmocnienie ramion. Poznać można je po tym, że ich konstrukcja na całej swojej długości jest prosta. Po gryfy proste najczęściej sięga się przy wyciskaniu na klatę i barki, a także przy treningu obejmującym tzw. martwy ciąg.

Gryfy łamane

Alternatywą dla gryfów prostych są modele łamane. W trakcie ćwiczeń z ich użyciem częściowo obciążone są nadgarstki, a przez to ma się możliwość ćwiczenia bicepsów. Gryfy łamane gwarantują większy poziom obciążenie. Jest ono tym większe, im większy jest poziom załamania. Po sztangi łamane sięgać powinny przede wszystkim osoby początkujące, które jeszcze nie wyrobiły sobie nadgarstka. Korzystać można z nich także przy lżejszych kontuzjach – takich, które nie uniemożliwiają ćwiczeń, ale wymuszają ostrożność. Gryfy łamane są wszechstronne, działają głównie na biceps i triceps. Można z nim wykonywać ćwiczenia w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej.

Gryfy i zaciski do sztangi

Poza gryfem sztanga składa się z obciążników, tulei raz zacisków, które chronią talerze przed zsunięciem się podczas treningu. Tuleja służy do blokowania obciążników od wewnętrznej strony pręta, natomiast zaciski do sztangi od zewnętrznej strony. Zaciski na gryfy w naszym sklepie dostępne są w dwóch formach. Dostępne są więc gryfy i zaciski w formie sprężynowej (zaciskowej) oraz śrubowej (gwintowanej). Zaciski sprężynowe używane są na gryfach z gładką częścią roboczą. Zaciski śrubowe sprawdzają się na drążkach, w których część robocza jest gwintowana.