Stojaki na siłownie

Jak zaaranżować przestrzeń na siłowni?

W siłowni zarówno tej domowej, jak i komercyjnej oprócz sprzętów do ćwiczeń powinny znaleźć się akcesoria, które powozowa uporządkować przestrzeń. Ich rolą jest nie tylko zachowanie porządku w siłowni, ale i zapewnienia bezpieczeństwa osobom ćwiczącym. Stojaki na siłownie pozwolą zorganizować przestrzeń i wyeliminują ryzyko potknięcia się o odważniki, gryfy, zaciski, obciążenia czy hantle. Tego akcesorium nie może zabraknąć w żadnej siłownie, bez względu na jej powierzchnię. W naszym sklepie stojaki na siłownie występują w wielu wariantach. Poszczególne modele różnią się wielkością, kształtem, przeznaczeniem. Asortyment obejmuje m.in. stojaki na obciążenia, stojaki pod sztangi, stojaki na hantle i kettlebell, stojaki na gryfy, stojaki na maty oraz modele wielofunkcyjne.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czy warto kupować stojaki na siłownie?

Urządzając siłownię, należy zadbać o to, aby była ona maksymalnie praktycznym, funkcjonalnym i bezpiecznym pomieszczeniem. Pomóc w tym może dobra organizacja i rozmieszczenie sprzętu. Dzięki temu osoba ćwicząca będzie mogła liczyć na wygodę i komfort. W uporządkowaniu przestrzeni pomogą stojaki na siłownie. W zależności od potrzeb można przebierać i wybierać w różnych wzorach i modelach. W małych siłowniach najlepiej postawić na wielofunkcyjne stojaki na siłownię. Na dużych, komercyjnych przestrzeniach sprawdzą się stojaki dedykowane konkretnemu sprzętowi do ćwiczeń.

Rodzaje stojaków na siłownie

Podstawowy podział stojaków na siłownie obejmuje ich zastosowanie i przeznaczenie. Oprócz modeli wielofunkcyjnych dostępne są też te dedykowane konkretnemu sprzętowi sportowemu. W naszym asortymencie można znaleźć:

  • Stojaki na sztangi – są dobrym uzupełnieniem ławki oraz modlitewnika; stojak na sztangi można kupić osobno lub wybrać ławkę treningową z już wbudowanym elementem; wartymi uwagi są stojaki pod sztangi dodatkowo wyposażone w asekurację; pozwalają one na samodzielny trening bez trenera czy partnera asekuracyjnego; tego typu stojak bardzo dobrze sprawdzi się w domowej siłowni; stojaki pod sztangę zazwyczaj wykonywane są z płaskowników o wymiarach 40×40 mm lub 60x60mm; te dobrej jakość tworzone są ze stali, rzadziej z aluminium;
  • Stojaki na hantle – występują one w dwóch formach; pierwsze mają kształt piramidy, drugie ławki; można na nich przechowywać różne rodzaje hantle; stojaki ławki są bardzo funkcjonalne, a przy tym uniwersalne – można na nich przechowywać wszystkie rodzaje hantelków; stojaki na hantle mogą mieć jeden, dwa lub trzy poziomy; wybór należy uzależnić od ilości sprzętu, który chce się przechowywać, a także wolnego miejsca na siłowni;
  • Stojaki na obciążenia i gryfy – najpopularniejsze modele to te wbudowane w stojak na sztangę; nie zajmują one wiele miejsca, a dodatkowo stabilizują stojak podczas treningu; alternatywnym rozwiązaniem są stojaki na talerze w kształcie piramidy z wystającymi uchwytami; pozwalają one posegregować ciężary, co wygląda estetycznie i pozwala szybko odnaleźć poszukiwany talerz do sztangi;
  • Stojaki na piłki gimnastyczne – to przydatne akcesorium przede wszystkim dla klubów fitness, które prowadzą zajęcia typu pilates czy ćwiczenia z piłkami; stojaki na piłki treningowe występują w różnych wersjach; mogą być podłużnymi regułami, które montuje się do ściany lub pionowymi półkami ze specjalnymi obręczami.

Stojaki nie tylko do przechowywania

Stojaki na siłownie to nie tylko element wystroju i miejsce przechowywania sprzętu sportowego. Mogą one również służyć do wykonywania niektórych ćwiczeń. Stojaki wspomogą np. przysiady. Wyciskanie na barki oraz klatkę piersiową i inne.

Czym się kierować kupując stojaki na siłownie?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie stojaków, jest ich przeznaczenie. Stojaki mogą służyć do przechowywania sprzętu sportowego, ale w ofercie producentów tego typu akcesoriów pojawiają się też stojaki na opaski do włosów czy półki pod telewizor na siłownie. 

Jednym z istotniejszych parametrów stojaków na siłownie jest ich maksymalnie obciążenie. Może ono wynosić 100, 200, 300, 400, 500 kilogramów. Parametr ten mówi o tym, jak sprzęt można przechowywać bezpiecznie na stojaki – a dokładnie jaka jest jego waga. Przechowalnia cięższych akcesoriów może skutkować uszkodzeniem półki. Funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem są stojaki pozwalające na regulację ich wysokości. Zakres regulacji podawany jest przez producenta w stopniach lub pozycjach, może być też wyrażony w centymetrach. Nie można też pomijać kwestii materiału wykonania. Stojaki na siłownie powinny być wykonane z wytrzymałych, solidnych tworzyw, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i inne czynniki np. na wilgoć. Przed zakupem dobrze jest się zorientować, czy producent udziela gwarancji na swój produkt.

Stojaki, chociaż nie są sprzętem sportowym, to obowiązkowo powinny znaleźć się na każdej siłowni. Dzięki nim zorganizowanie przestrzeni jest łatwiejsze, a siłownie prosto można urządzić zgodnie z zasadami ergonomicznymi. Szeroki wybór stojaków pozwala na dopasowanie ich do każdego rodzaju sprzętu, a także dobranie rozmiarowo do każdego pomieszczenia.